Tag Archives: led

C Programlama Dili İle Keypad Uygulamaları

Keypad ismini daha önce duymamış olsanız bile aslında herkesin bildiği elektronik elemanlardan biridir. Aşağıdaki fotoğrafta bir keypad örneği görmektesiniz! Keypad ayrıca tuş takımı olarak ta bilinmektedir. Elektronik devrelerde Tuş takımlarını kullanarak pek çok işlem yapabiliriz. Burada örnek vermenin anlamsız olduğunu düşünüyorum. Çünkü tuş takımları neredeyse bizden biri haline gelmiş durumdalar. Ama yinede ben bir kaç örnek vereyim! Hesap makinesi,telefon gibi. Keypad (Tuş Takımları) Çalışma Mantığı Bu cihazlar tarama yöntemi ile basılan sayıyı tespit ederler. Yani bir nevi hile (hile benim tabirim :)) ile bizim bastığımız tuşu veya butonu tespit ederek çıkış elemanına ilgili numaranın değerini gönderir.

C Programlama Dili Örnekleri ve Led Uygulamaları 2

Bu yazı aşağıda paylaştığım yazının devamı niteliğindedir. Bu yazıyı tam manası ile anlamak istiyorsanız ilk yazıyı ve onun devamındaki örneği incelemenizi tavsiye ederim. C Programlama Dili ile Led Uygulamaları 1 Sıradaki uygulama da Led devresi ilk yazıdaki devrenin aynısı. Ben yine devrenin resmini aşağıda paylaşıyorum. Bu uygulama C dili ile programlamaya başlayanlar için basit ve güzel bir örnek olacaktır diye düşünüyorum. Şimdi de gelelim ilgili örneğin C dilindeki uygulama kodlarına; C ile Led Uygulaması için İkinci Örnek: Sırası ile bir ileri bir geri yanıp sönen led uygulaması Bu uygulamanın çalışma mantığını kısaca aşağıda açıklamaya çalışayım.

C Programlama Dili Örnekleri ve Led Uygulamaları 1

Bu yazı ile ilk defa sitede amaçladığım çizginin dışına çıkacağım. Çünkü ben Teknokoliker’de uygulamalar paylaşmaktansa örnekler vererek insanlara bu konu hakkında bilgi vermeyi tercih ediyordum. Ama 2013 ile yenilikler yaparak siteyi sıradanlıktan kurtaralım ve elektronik konusunda bir programlama örneği için kolları sıvayalım. Aslında bu yazıda iki farklı örnek olacaktı ama sonradan iki farklı yazı haline getirdim. Led uygulamaları serisinin ikinci örneğini aşağıdaki adresten inceleyebilirsiniz. C Programlama ile Led Uygulamaları 2 Başlıktan da anlaşılacağı üzere uygulama ledler ile olacak. İlk önce elektronik devreyi paylaşayım. Resimi tam ekran olarak görmek isterseniz üzerine tıklamanız yeterli olacaktır. Yukarıdaki elektronik devrede

Işık Yayan Diyot (LED) Nedir?

Bu yazıda ışık yayan diyot (LED) hakkında paylaşım yapacağım. Led, diyotun ışık yayan türüdür. Ayrıca son yıllarda led ışıklar oldukça rağbet kazandı. Şuan Led teknolojisi reklamcılıktan televizyonlara kadar her alanda kullanılır hale geldi. Bundan dolayı geniş bir şekilde ışık yayan diyotlar üzerine yazı hazırladım. Led Diyot Nedir? Işık yayan diyotlar, doğru yönde gerilim uygulandığı zaman ışık yayan diğer bir deyimle elektriksel enerjiyi ışık enerjisi haline dönüştüren özel katkı maddeli PN diyotlardır. Işık yayan diyotlar LED(Light Emitting Diode) ve Katkı hal lambası (Sloid State Lamps -SSL) adlarıyla da bilinmektedirler.  Led Diyot Bağlantısı Ledler seri ve/veya paralel bağlanabilirler.

Diyot Nedir? Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Günümüz de elektronik teknolojisi oldukça önemli seviyelere geldi. Bu seviyelerin yükselmesindeki en büyük faktör ise kuşkusuz yarı iletkenler. Elektronik teknolojisinin ilerlemesindeki en büyük faktörlerinden biri de yarı iletken malzemelerin keşfi ve elektronik teknolojisinde kullanılmasıdır. Diyot ise yarı iletken malzeme kullanılarak üretilen en basit elektronik devre elemanlarından biridir.Bu yazıda yarı iletkenlerden çok diyot hakkında bilgi paylaşımında bulunacağım. Diyot Nedir? Ne İşe Yarar? Diyotlar, temel olarak tek yönde akım geçişine izin veren elemanlardır. Elektrik akımını sadece anot (+) kısımı geçirir. Katot (-) kısmına gelen elektrik akımlarını ise geçirmez. Bu ise diyot ve diğer yarı iletken elemanları devrelerde anahtarlama
0 0 0 0