telefonun-icadi-gelisim-sureci

Telefon, insanların haberleşme kaynaklarından sadece biri olduğu gibi hiç kuşkusuz geçmişten günümüze kadar en önemli haberleşme kaynağımızdır. Buna rağmen insan oğlunun ilk haberleşme tekniği değildir. Posta kuşları Asya da, duman ise Amerika’da bilinen haberleşme yöntemleridir. Mektup ise tüm dünyada evrensel bir haberleşme yöntemi olmuştur. Avrupa’da meydana gelen sanayi devrimi ise haberleşme yöntemlerini baştan sona değiştiren gelişmelerin başlangıcıdır. 18. yüzyılın hemen sonlarında Fransa’da kullanılmaya başlanan telgraf ilk kablolu iletişimin örneği olmuş bunu ise 1876’da Graham Bell adlı bir mucidin telefon icadı takip etmiştir.

Eski haberleşme yöntemleri üzerine nostalji yaptık artık asıl konumuz olan geçmişten günümüze telefon ve telefonun gelişim süreci hakkında bilgiler sunmaya başlayabilirim.

Graham Bell ve İlk Telefon

Annesi işitme engelli olan Graham yıllarca ömrünü işitme engellilere adayan dede ve babasının yolundan gitmeye karar verdi. Bu kararından sonra hayatı boyunca işitme engelliler için çalışmalarda bulundu. Bunlardan en önemlisi ise telefondur. Graham, işitme engellilerin sessizliğini ortadan kaldırmaya çalışırken elektrik mühendisi olan arkadaşı Thomas Watson ile birlikte Amerika’da ilk telefonu icat etmiştir. Bu aygıta Radyofon ismini vermiştir. Telgraf, kablo ile bilgileri yazılı olarak bir yerden bir yere iletebilirken telefonun, kablo ile direk sesi iletebiliyor olması insanları oldukça etkiler ve Amerika sokaklarını telefon direkleri ve kabloları sarmaya başlar. Fakat ilk telefon ile ortaya çıkan santral sorunu görevli memurlar ile giderilmeye başlanır. Merkez santrala bağlanan insanlar santral memurları ile konuşur ve memurlar iki hattı kablo ile birbirine bağlayarak haberleşme gerçekleşirdi. Santrallerde kadın memur çalıştırılması geleneği de bu yıllarda başlamış ve günümüze kadar gelmiştir. Bilindiği üzere şirketlerde birden çok telefon olmasından dolayı şirket içi santraller kullanılmaktadır.ilk-telefon-örnekleri

Santralsiz telefon dönemine ise Stowger adında bir cenaze malzemesi satışı yapan bir tüccar başlattı. Bir başka cenaze malzemesi satan bir adamın eşi santral şirketinde çalıştığından dolayı Stowger müşterilerini kaptırmaya başlar ve çözümü santralsiz telefon icat etmekte bulur. Bu telefon insanlar arasında kızsız telefon olarak adlandırılır.

Geçmişten Günümüze Telefon Modelleri

Yazının bu kısmında ise ilk çıkan telefon dan günümüze kadar gelişerek gelen telefon modelleri üzerine olacaktır. Bu telefon modelleri, ahizeli telefon, radyo dalgalı telefon, tuşlu telefon, cep telefonu, akıllı telefon isimleri ile adlandırdım. Bu başlıklar ile konuya devam edeceğim.

tuşlu-ve-ahizeli-telefon

Ahizeli Telefonlar

İlk telefon icadı gerçekleştikten sonra telefonun gelişim süreci başlamıştır. Bell’in geliştirdiği telefonun hemen ardından ilk ahizeli telefonda piyasaya sürülür. Ahizeli telefonun en büyük özelliği ise dinleme ve konuşma için iki ayrı mekanizmanın bulunmasaydı. Ahizeli telefon yukarıdaki resimde gelişmiş telefon ismiyle etiketlenmiş olan fotoğraftır. Ahizeli telefonun gelişmesinde en büyük etken ise mikrofonun geliştirilmesi olmuştur.

Radyo Dalgalı Telefon

Marconi adlı İtalyan asıllı bir mucidin radyoyu bulması ile başlayan bu süreç kısa sürede tüm dünyayı kapsamıştır. Radyo frekansı ile tüm kara ve denizde haberleşme imkanı sağlanmıştır. Ayrıca bu buluş ile tek bir kablo üzerinden bir çok konuşma verileri gönderilmeye başlanmıştır. Bu özelliğin gelişmesinin öncüsü ise sadece 20 yaşında olan Marconi olmuştur.

Radyo dalgaları kullanılarak iletişim sağlayan cihazın adı ise telsiz olmuştur. Daha sonra telsiz sistemi kullanılarak ilk telsiz telefon üretilerek satışa sunulmuştur. Tüm bu gelişmeler sırasında ise Amerika ve İngiltere arasında ilk telefon hattı döşenmiş ve ilk okyanus ötesi telefon görüşmesi yapılmıştır.

Tuşlu Telefon

Santral sisteminin her geçen gün otonom hale gelmeye başladığı dönemlerde çevirmeli telefon ağlarının da sonu gelmeye başlamıştır. İşte bu dönemler tamda 1960 dönemlerini göstermekteydi. İlk tuşlu telefon dönemi de 60’lı yıllara dayanır. Elektronik teknolojisinin büyük patlaması sonucu ilk tuşlu telefon üretilir ve hemen ardından piyasaya sürülür. Bu süreç evlerde kullanmaya başladığımız ilk elektronik telefonun da başlangıcını oluşturur.

Elektronik sistem ile donatılmış telefonlar hem hafif hem de ergonomik yapıya kavuşmuş oldu. Tuşlu telefonların sonrasında ilk ekranlı ev telefonları üretilmiştir. Ben evimizde ekransız telefonun bulunduğunu hatırlamaktayım. Radyo ve uydu frekanslarının gelişmeye başladığı bu dönemde telefonu bir de arabalara eklendiği dönem vardır. Telefonlu arabalar, cep telefonların piyasaya sürülmesi ile kısa sürede ortadan kalkmıştır.

İki satıra sığdırdığım bu adımların gerçekleşmesi ise 20 yıldan fazla sürmüş ve 1983 yılında Motorola firması ilk cep telefonu piyasaya sürene kadar devam etmiştir.

Cep Telefonu

İlk Cep Telefonu

1983 yılında Motorola firmasının tanıttığı DynaTAC 8000X ilk cep telefonu olarak tarihe geçmiştir. Ayrıca bu cihaz cep telefonu icadı olmuştur. cep telefonunun mucidi ise Martin Cooper olmuştur. Cep telefonu icadı ve sonrasında piyasaya sürülmesi işleminde göze çarpan en önemli ayrıntıları aşağıda söyle sıralayabiliriz.

Bu cihaz yaklaşık 850 gram ve bir ekrana sahip değildi. Batarya yardımı ile 35 dakikalık kesintisiz görüşme yapılabilir ve şarj olması 10 saat sürmekteydi. Bu cihazın en önemli özelliği ise tuşlu olmasıydı. Fiyatı ise 3000 doların üzerindeydi.

ilk-cep-telefon-modelleri

Motorola, 1989 yılında daha hafif ve küçük yapıda olan ikinci telefon modelini çıkarmış ve bunun ismini MicroTAC 9800X olarak tanıtmıştır. MicroTAC 9800X sadece 350 gram ağırlığındaydı. Bu telefon ayrıca ilk kapaklı ve ekranlı cep telefonu olarak bilinmektedir.

Cep Telefonu Gelişim Süreci

Doğum tarihiniz en azından 1990’lı yıllarda ise cep telefonunun gelişim sürecini hatırlıyor olmalısınız. Bu tarih Türkiye’de genel anlamda telefonun yaygınlaşmaya başladığı bir dönem olarak gösterilebilir. Hatta ben evde telefon yüzünden annemin babamla tartıştığını hatırlıyorum.

İşte tamda bu dönemde Avrupa kıtasından başlayarak tüm dünyayı saran GSM sistemi başlamıştır. 1994 yılında ise Turkcell kurulur. Turkcell, Türkiye’de ilk GSM operatörü olarak tarihe geçer. Telsim ise Turkcell’in hemen arkasından kurulur. Bu dönemde dünya genelinde yaklaşık 1. 500.000 kayıtlı GSM abonmanı bulunmaktaydı.

Yeni Rakipler Doğuyor

Nokia

1980’li yıllarda cep telefonu sektöründe rakipsiz geçiren Motorola 1991 yılında ilk rakibi ile karşılaşır. 1011 serisi ile Nokia cep telefonu üreticiliğine başlar. Nokia 1011, günümüze kadar gelen cep telefonu modellerinin öncüsü olmuştur.

İlk antensiz cep telefonunu üreten firmada Nokia olmuştur. 8810 serisi olarak piyasaya sürülen telefon antensiz olması ve batarya sorununa bulduğu çözümler ile beğeni kazanmıştır.

Tüm yukarıda anlatılan olaylar 1999 yıllarına dayanmaktadır. Bu dönemden sonra Nokia, tüm dünya genelinde tutulmuş ve sürekli daha gelişmiş telefon modelleri ile piyasanın en büyük hakimi olmayı başarmıştır.

Siemens

1997 yılında Alman teknoloji şirketi Siemens ilk renkli ekrana sahip cep telefonu S10’u sunarak bir anda ilgileri üzerine topladı. Fakat o dönemde batarya sorunu ve kaba tasarımı ile beklenilen düzeyde bir cep telefonu değildi.

Ericson

2001 yılında ilk bluetooth özelliğine sahip telefonu T39 ile dikkatler Ericson üzerine toplandı. Bu firmanın ilk cep telefonu olmasa da bluetooth özelliği ile ilk defa SMS yada MMS kullanılmadan veri aktarımı gerçekleştire bilen telefonu icat etmişlerdir. Ayrıca T68 modelli cep telefonu renkli ekran ve GPS özelliği ile ilgi görmüştür.

3G Teknolojisine Sahip Cep Telefonları

İlk görüntülü görüşme yapılabilen telefon 2004 yılında piyasaya sürülen Motorola RAZR olmuştur. Kullanıcıları tarafından bu özelliği çok fazla rağbet görmemiştir. Cep telefonlarında görüntülü arama ve cepten hızlı internet kullanımını başlatan olay 3G teknolojisi olmuştur.

3G, hücresel veri transferinin en hızlı modelidir. İlk olarak 1998 yılında Japonya’da duyurularak kullanılmaya başlanmıştır. 2002 yılında Amerika’da bundan 1 yıl sonra ise Avrupa’da kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye’de ise 2009 yılında 3G bağlantısı yapılmıştır. 3G teknolojisinin en büyük özelliği iletinin ses değil veri olarak iletilmesidir.

Akıllı Telefon

Akıllı olarak adlandırılabilecek en eski telefon Motorola Simon modeli gösterilebilir. 1994 de piyasaya sürüldüğünde diğer telefonlara göre çok iyi özellikleri olsa da günümüz akıllı telefonlarına göre kesinlikle kıyaslanamaz. Simon, ilk dokunmatik telefon ve kısmi şekilde ajanda görevindeydi.

ilk-akıllı-telefon-modelleri

IPhone

Akıllı telefon olarak tarihe geçen ilk cihaz IPhone 1 oldu. Iphone 1, 2007 yılında Apple CEO’su Steve Jobs tarafından Amerika’da tanıtıldı. IPhone 1 ‘i akıllı telefon yapan özellikleri ise tuş takımı olmadan sadece dokunmatik ekrana sahip olması, multimedya özellikleri, kablosuz internet özelliği ve 3. parti bir yazılım ile çalışması olarak sıralayabiliriz. 3. parti yazılımı ise Apple tarafından geliştirilen İOS işletim sistemdir.

Tüm bu özellikleri ile bir bilgisayardan hiçbir farkı olmayan telefon olmuştur. 2007 yılında tanıtılan bu müthiş telefon kısa sürede dünyada çok fazla satış yapmış ve aralarında Nokia gibi çok ciddi rakiplerini kısa sürede geçmiştir. Apple, IPhone 1 ile dünyadaki telefon algısını değiştirmiş ve Cep telefonlarının sonunu getirerek akıllı telefon modellerinin başlangıç temelini atmıştır. Iphone 1 özellikleri bakımından kusursuz bir yapıda üretilmiştir. Apple 6 sene gibi kısa bir sürede altı farklı model üreterek ciddi bir satış elde etmiştir.

 Samsung Galaxy S Serisi ile İlk Android Telefon Piyasada

Cep telefonu modeli olarak sunulan Galaxy serisi telefonlar, IPhone akıllı telefonu sonrasında akıllı telefon modelleri olarak üretilmeye başlanmıştır. 2010 yılında Galaxy serisinde ilk akıllı telefon İ9000 olmuştur. benimde kullandığım ilk akıllı telefondur. 3. parti yazılım olarak Android sistemi kullanılmıştır. Akıllı telefon İ9000 ilk Android işletim sistemine sahip telefondur

Sonrasında ise Galaxy S serileri insanlar tarafından çok fazla ilgi görmüştür. Ayrıca Samsung, Galaxy S serisi ile IPhone nun 2 yıllık hakimiyetinin önünü kesmiş ve pazar payına ortak olmuştur.

LG Optimus

Güney Kore menşeyli teknoloji tedarikçisi LG, Optimus One ile  2011 yılında Android işletim sistemi ile akıllı telefon pazarına dahil olmuş ve Akıllı telefon alanında en büyük paya sahip 3. firma olmayı başarmıştır.

Windows 8 ile Nokia Lumia

1994 yılında şirket içinde dokunmatik telefon tasarlansa da piyasaya sürülmemiş olması ve 2007 yılında ilk IPhone ile piyasaya ayak uyduramadığından Nokia sektördeki hakimiyetini kaybetti. Bu sırada yazılım şirketi Microsoft’un akıllı telefon yazılımı Windows Mobile da yetersiz kalması ile piyasada tutunamadı.Tüm bu olaylar Nokia ile Microsoft şirketlerini birlikte hareket etmek zorunda bıraktı. Fakat iki devin ittifakı ilk akıllı telefondan 5 yıl sonra 2012 yılında olmuştu. Akıllı telefon sektörüne Nokia, Lumia serisi telefonları ile girdi. 3. parti yazılım olarak ise Windows 8 Phone kullanıldı.

Nokia Lumia, piyasada çok çeşitli modelleri ile göz doldurdu ve Nokia hayranları tarafından da sevildi. Özellikle Lumia 1020 modeli ve 41 megapiksel kamerası oldukça göz kamaştırıcıydı.

Graham Bell’in sesi ileten bir buluş yapması ile başlayan telefon serüvenini ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştım. İlk telefondan başlayan bu yazı cep telefonu ve akıllı telefon gibi teknolojileri kapsayarak anlatılmıştır. Birde Akıllı Gözlük ve Saat gibi kavramlar var ki ben bu teknolojileri bilgisayar olarak mı telefon olarak mı paylaşmam gerektiğini bilemediğimden burada bu cihazlara değinmedim.

137 Responses to Telefon İcadı ve Geçmişten Günümüze Telefonun Gelişimi

 1. melek diyor ki:

  Gerçekten çooooooooooooooooooooooooooooook teşekkürler. Performans ödevindenn tam not alabilirim….

 2. gizem diyor ki:

  internete ve bilgisayarlara çoooooooookkkkkk teşekkür ederim onlar olmasaydı ödevimide yapamazdım <3

 3. gizem diyor ki:

  6B SINIFI

 4. gizem diyor ki:

  İYİKİ İNTERNET VE BİLGİSAYAR VARRRRR ….
  6B SINIFI

 5. hayal diyor ki:

  Gerçekten çok güzel açıklamalar.
  Ben bir ögretmen olarak öğrenci
  lerime ve size tavsiye ediyorum.
  Karneniz 5 olursa hayal su bulut
  face sayfamda mesaj atın.

  • deniz kumsal ece diyor ki:

   bu arada hedefim doktorluk öğretmen olmanın yanından bile geçmem tamammı faceme bakın da yüzünüz nurla dolsun amk lar

 6. eren sümer diyor ki:

  Çooooooooook teşekkür ederim.

 7. kanlı katil diyor ki:

  çooooook teşekkürler

 8. çağla diyor ki:

  tşk sosyal ödevim için gerekliydiy yeniden tşk

 9. çağla diyor ki:

  tşk

 10. Berfin Kerelti diyor ki:

  gerçekten çok teşekkür ederim………..:):) 5A

 11. gizem ışık diyor ki:

  çok teşekkürler ama baya uzun bir yazı

 12. sıla diyor ki:

  bu site sayesinde sosyal performansından 100 alıcam çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook teşekkür ederim

 13. sıla diyor ki:

  çok uzun ama olsun işe yara

 14. elif diyor ki:

  çok teşekkür ederim ödevimi sonunda yaptım

 15. ceren diyor ki:

  çok teşekkür ederim hemde çok senin sayende sosyal bilgiler ödevim çok güzel olacak

 16. nisanur diyor ki:

  teşekkürler ama ,fazla uzun

 17. elif diyor ki:

  çok sağlun teşekkürler

 18. irem diyor ki:

  çoooooooooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkk tşk ederim 😀

 19. çağlanur diyor ki:

  oleyyyyyy bitti allah razı olsun 5-d

 20. mira diyor ki:

  çok güzel sosyal ödevimi yapmama yardımcı oldu

 21. İPEK diyor ki:

  ÇOK UZUN AMA KISALTARAK BAZI YERLERİNİ YAZDIM AMA YİNEDE SOSYALDEN PERFORMANS ÖDEVİME ÇOK YARDIMCI OLDU TEŞEKKÜRLER

 22. yasin diyor ki:

  Arkadaşlar Çok Sağolun

 23. ahmet yılmz diyor ki:

  harika bir site

 24. Sueda Beker diyor ki:

  Proje ödevim için çok güzel yazılar var

 25. sinan vatan diyor ki:

  çok işime yaradı sağolun

 26. sinan vatan diyor ki:

  çok güzel sağolun

 27. Efe diyor ki:

  Çok güzel bunu yazan kişiye çok teşekkür ederim sağ olsun sosyal bilgiler ödevim bitti

 28. melis diyor ki:

  işime çok yaradı

 29. ece diyor ki:

  çok teşekkür ederim ödevimi kolayca bitirdim hiç bir sitede sizinki kadar güzel yok

 30. selin diyor ki:

  çoooooooooooooooooooooook güzel olmuş teşekkür ederim

 31. selin diyor ki:

  ödevim sonunda bitti

 32. ipek diyor ki:

  Tesekkurler odevimi yaptim sayenizde cok bilgi vericiydi sagolun 🙂 🙂 🙂 🙂

 33. hüseyin akyürek diyor ki:

  iyi ki yapmışsınız

 34. Selami diyor ki:

  Teşekürlerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr sağolunnnnnn:):):):)

 35. rüveyda rena diyor ki:

  GERÇEKTENDE ÇOOOOK TEŞEKKÜRLER ŞİMDİ ÖDEVİMİ YAPAMIYODUM.BUNU HAZIRLIYAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM.

 36. ömer diyor ki:

  performans ödevimi sizin sayenizde yaptım teşekkürler

 37. xxardaby diyor ki:

  Saol Dostum Çok İyi Karnem 5 Olursa Sana Canım Feda Olsun Emi…

 38. yurdanur saka diyor ki:

  sizin sayenizde sosyal bilgiler dersi performansından 100 aldım size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum…

 39. yurdanur saka diyor ki:

  sizin sayenizde sosyal bilgiler dersi performansından 100 aldım size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum…:D

 40. Ceren diyor ki:

  Harika,bilgiler çok teşekkür ederim.Bilgiler ödevime yardım etti karneme 100 geleceğine eminimmmmmmmm…

 41. enes diyor ki:

  proje ödevime yaradı çok teşekkürler

 42. nihal diyor ki:

  gerçekten harika ellerinize sağlık

 43. yusuf diyor ki:

  super cok isime yaradı

 44. berfin diyor ki:

  Gerçekten çok teşekkür ediyorum sosyal performans görevi için çok gerekliydi

 45. Emirhan diyor ki:

  Çok uzun ama güzel 😀

 46. mesut diyor ki:

  çok işime yaradı teşekkürler. 🙂

 47. dilara diyor ki:

  gerçekten hiç işime yaramadı başlığında geçmişten geleceğe diyo sitede telefonu anlatıo 😛

 48. dogukan diyor ki:

  Saolun ama uzun ve tarihleri tam olarak yazmıyor

 49. kaan diyor ki:

  ödev bitti dertler bitti

 50. merve diyor ki:

  çok teşekkür ederim acayip bir şekilde işime yaradı öğretmen çok beğenicek

 51. demir gulan diyor ki:

  coooook tsk odevi cok kolay bitirdim

 52. Çağan diyor ki:

  Öğretmenim çok şaşıracak çoooooooook teşkürler

 53. mete diyor ki:

  çok güzel yazmışlar teşekkür ederim inşallah yazdığınız yazıdan 90 yada 95 üzerinden alırım

 54. selin kaya diyor ki:

  Gercekten cok ama cok isime yaradi sağ olun zaten bu internet olmasa biz oğrencilerin hali ne olur

 55. ߀RkæY diyor ki:

  teşekkür ödevimi yaptım

 56. ılgın diyor ki:

  çokk teşekkürler ödevime çoooooooooook yarddımcı oldu 🙂

 57. simge diyor ki:

  çok teşekkur ederim performasımdan 100 aldım***

 58. behnam diyor ki:

  çok sağolun sosyal ödevimden ve sözlü notundan 100 alabilirim

 59. behnam diyor ki:

  ödevime çok yaradı

 60. Sudenaz diyor ki:

  Be valla bu siteyi çok sevdim okadar güzelki valla
  Ceren bana araştırıp getirmiş ama okadar uzun ki
  Ömrümü bittirdi.e tabi yazı…
  Ama ödevimi bu siteden yaptım.oooooooooooooooooooooooooooooooo uzun

 61. Sudenaz diyor ki:

  Burdan 11Eylül ilk okulu ve 4e sınıfıyla selam

 62. selen diyor ki:

  harikkkkkkaaaaaaaaaaa odev bitti :)))

 63. Kardelen Uslu diyor ki:

  tam not aldım teşekkürler

 64. samet diyor ki:

  beni bire dertten kurtardın soğal

 65. ebrar diyor ki:

  çoooooooooooooooook saolun ödevimden 100*(yıldızlı yüz)aldımmm

 66. nisa diyor ki:

  Gerçekten cok tesekkurler odevime cok yardimci oldunuz

 67. :D diyor ki:

  kim yazdıysa tşk ederim ödevim bitmek üzere 😀

 68. sıla diyor ki:

  çok uzun fakat iyi işime yaramadı diyemem çünkü yaradı(yardı-yaramadı=gibimsi)

 69. bilinmeyen diyor ki:

  bence çok güzel bir yazı .uzun olmuş ama açıklayıcı önemli olan bu zaten .buradan ayrıca bu yazıyı yazan arkadaşıma teşekkür ediyorum.teknoliker sağol varol.

 70. dilademirbas diyor ki:

  Cok tesekkur ederim

 71. Tuğba diyor ki:

  bence fazla uzun ama işime yaradı

 72. Kahrolsun Teog diyor ki:

  Sağolun teşekkür ederim.

 73. samet diyor ki:

  süper bişe projeme ayrdımcı oldu tşk gerçekten

 74. Sude diyor ki:

  ben telefonun gelişim süreci ile ilgili bir sunum yapacağım. en işime yarayan site bu oldu. eline sağlık. çok güzel olmuş.

 75. Esma diyor ki:

  Ödevime çoooooooooooooook işe yaradı. Teşekkürrrrrrrrrr ederim

 76. hira diyor ki:

  sağolun güzel olmuş

 77. Tanem diyor ki:

  benim ödevimede 100 +10 yıldız aldım ohhhhhhhh en büyük puan 🙂 😀 :d(okulda)

 78. Gül diyor ki:

  Bence yeterli derecede ve güzel mantıklı bir şekilde anlatmış

 79. merve uslu diyor ki:

  Ben bir bilisım ogretmeni olarak çok beğendim

 80. emirhan diyor ki:

  çook saol ödevimde çok işime yaradı yoksa yapamazdım

 81. Duruuu diyor ki:

  Karışık vermişsinizz ama güzelll

 82. Deniz özyavuz diyor ki:

  Bence yeterli derecede ve güzel mantıklı bir şekilde anlatmış

 83. TUANA diyor ki:

  ödevimde inşalla işime yarıycanı umuyorum

 84. sümeyye diyor ki:

  teşekkürler ödevime yardımcı oldu

 85. oğulcan diyor ki:

  oh be performans ödevime çoooooooooooooooooooooook yardımcı oldu

 86. melike diyor ki:

  teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz

 87. laaaaaaaan diyor ki:

  çok saolun işime yaramadı

 88. Onur diyor ki:

  Çok güzel bir site bence

 89. pompom diyor ki:

  Yes be bitti en sonunda😃4-F

 90. gvhg diyor ki:

  ödev bitti

 91. Fatmacık diyor ki:

  Allah razı olsun bunları yazana çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz . Performans ödevimi yapabildim …

 92. Ceyda diyor ki:

  Gerçekten çok işime yaradı

 93. Zeynep diyor ki:

  Çok teşekkürler başka siteleri gezmeme gerek kalmadı 😀 Bilmediğim şeyleri e öğrendim okurken tekrar teşekkürler 🙂 🙂 🙂

 94. ARDA YAMAN diyor ki:

  Teşekkürler araştırma ödevim biti

 95. -.- diyor ki:

  beğenmedim 🙁

 96. elif senkür diyor ki:

  Gerçekten de işime yaradı siteye teşekkürler

 97. Emir diyor ki:

  Tableti icat edene çok teşekkürler

 98. ecem diyor ki:

  benimde işime yaradı

 99. ardahan diyor ki:

  süper ya yine öğretmenden dayak yemeyeceyim

 100. ismail diyor ki:

  Cok uzun yapmıssınız 8-G

 101. fatma diyor ki:

  100 aldım sagulun

 102. Mira diyor ki:

  Çoooooooooooooooooooooook işime yaradı

 103. Mira diyor ki:

  Odevimde çok işime yaradı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir