Telefon, insanların haberleşme kaynaklarından sadece biri olduğu gibi hiç kuşkusuz geçmişten günümüze kadar en önemli haberleşme kaynağımızdır. Buna rağmen insan oğlunun ilk haberleşme tekniği değildir. Posta kuşları Asya da, duman ise Amerika’da bilinen haberleşme yöntemleridir. Mektup ise tüm dünyada evrensel bir haberleşme yöntemi olmuştur. Avrupa’da meydana gelen sanayi devrimi ise haberleşme yöntemlerini baştan sona değiştiren gelişmelerin başlangıcıdır. 18. yüzyılın hemen sonlarında Fransa’da kullanılmaya başlanan telgraf ilk kablolu iletişimin örneği olmuş bunu ise 1876’da Graham Bell adlı bir mucidin telefon icadı takip etmiştir.

Eski haberleşme yöntemleri üzerine nostalji yaptık artık asıl konumuz olan geçmişten günümüze telefon ve telefonun gelişim süreci hakkında bilgiler sunmaya başlayabilirim.

Graham Bell ve İlk Telefon

Annesi işitme engelli olan Graham yıllarca ömrünü işitme engellilere adayan dede ve babasının yolundan gitmeye karar verdi. Bu kararından sonra hayatı boyunca işitme engelliler için çalışmalarda bulundu. Bunlardan en önemlisi ise telefondur. Graham, işitme engellilerin sessizliğini ortadan kaldırmaya çalışırken elektrik mühendisi olan arkadaşı Thomas Watson ile birlikte Amerika’da ilk telefonu icat etmiştir. Bu aygıta Radyofon ismini vermiştir. Telgraf, kablo ile bilgileri yazılı olarak bir yerden bir yere iletebilirken telefonun, kablo ile direk sesi iletebiliyor olması insanları oldukça etkiler ve Amerika sokaklarını telefon direkleri ve kabloları sarmaya başlar. Fakat ilk telefon ile ortaya çıkan santral sorunu görevli memurlar ile giderilmeye başlanır. Merkez santrala bağlanan insanlar santral memurları ile konuşur ve memurlar iki hattı kablo ile birbirine bağlayarak haberleşme gerçekleşirdi. Santrallerde kadın memur çalıştırılması geleneği de bu yıllarda başlamış ve günümüze kadar gelmiştir. Bilindiği üzere şirketlerde birden çok telefon olmasından dolayı şirket içi santraller kullanılmaktadır.ilk-telefon-örnekleri

Santralsiz telefon dönemine ise Stowger adında bir cenaze malzemesi satışı yapan bir tüccar başlattı. Bir başka cenaze malzemesi satan bir adamın eşi santral şirketinde çalıştığından dolayı Stowger müşterilerini kaptırmaya başlar ve çözümü santralsiz telefon icat etmekte bulur. Bu telefon insanlar arasında kızsız telefon olarak adlandırılır.

Geçmişten Günümüze Telefon Modelleri

Yazının bu kısmında ise ilk çıkan telefon dan günümüze kadar gelişerek gelen telefon modelleri üzerine olacaktır. Bu telefon modelleri, ahizeli telefon, radyo dalgalı telefon, tuşlu telefon, cep telefonu, akıllı telefon isimleri ile adlandırdım. Bu başlıklar ile konuya devam edeceğim.

tuşlu-ve-ahizeli-telefon

Ahizeli Telefonlar

İlk telefon icadı gerçekleştikten sonra telefonun gelişim süreci başlamıştır. Bell’in geliştirdiği telefonun hemen ardından ilk ahizeli telefonda piyasaya sürülür. Ahizeli telefonun en büyük özelliği ise dinleme ve konuşma için iki ayrı mekanizmanın bulunmasaydı. Ahizeli telefon yukarıdaki resimde gelişmiş telefon ismiyle etiketlenmiş olan fotoğraftır. Ahizeli telefonun gelişmesinde en büyük etken ise mikrofonun geliştirilmesi olmuştur.

Radyo Dalgalı Telefon

Marconi adlı İtalyan asıllı bir mucidin radyoyu bulması ile başlayan bu süreç kısa sürede tüm dünyayı kapsamıştır. Radyo frekansı ile tüm kara ve denizde haberleşme imkanı sağlanmıştır. Ayrıca bu buluş ile tek bir kablo üzerinden bir çok konuşma verileri gönderilmeye başlanmıştır. Bu özelliğin gelişmesinin öncüsü ise sadece 20 yaşında olan Marconi olmuştur.

Radyo dalgaları kullanılarak iletişim sağlayan cihazın adı ise telsiz olmuştur. Daha sonra telsiz sistemi kullanılarak ilk telsiz telefon üretilerek satışa sunulmuştur. Tüm bu gelişmeler sırasında ise Amerika ve İngiltere arasında ilk telefon hattı döşenmiş ve ilk okyanus ötesi telefon görüşmesi yapılmıştır.

Tuşlu Telefon

Santral sisteminin her geçen gün otonom hale gelmeye başladığı dönemlerde çevirmeli telefon ağlarının da sonu gelmeye başlamıştır. İşte bu dönemler tamda 1960 dönemlerini göstermekteydi. İlk tuşlu telefon dönemi de 60’lı yıllara dayanır. Elektronik teknolojisinin büyük patlaması sonucu ilk tuşlu telefon üretilir ve hemen ardından piyasaya sürülür. Bu süreç evlerde kullanmaya başladığımız ilk elektronik telefonun da başlangıcını oluşturur.

Elektronik sistem ile donatılmış telefonlar hem hafif hem de ergonomik yapıya kavuşmuş oldu. Tuşlu telefonların sonrasında ilk ekranlı ev telefonları üretilmiştir. Ben evimizde ekransız telefonun bulunduğunu hatırlamaktayım. Radyo ve uydu frekanslarının gelişmeye başladığı bu dönemde telefonu bir de arabalara eklendiği dönem vardır. Telefonlu arabalar, cep telefonların piyasaya sürülmesi ile kısa sürede ortadan kalkmıştır.

İki satıra sığdırdığım bu adımların gerçekleşmesi ise 20 yıldan fazla sürmüş ve 1983 yılında Motorola firması ilk cep telefonu piyasaya sürene kadar devam etmiştir.

Cep Telefonu

İlk Cep Telefonu

1983 yılında Motorola firmasının tanıttığı DynaTAC 8000X ilk cep telefonu olarak tarihe geçmiştir. Ayrıca bu cihaz cep telefonu icadı olmuştur. cep telefonunun mucidi ise Martin Cooper olmuştur. Cep telefonu icadı ve sonrasında piyasaya sürülmesi işleminde göze çarpan en önemli ayrıntıları aşağıda söyle sıralayabiliriz.

Bu cihaz yaklaşık 850 gram ve bir ekrana sahip değildi. Batarya yardımı ile 35 dakikalık kesintisiz görüşme yapılabilir ve şarj olması 10 saat sürmekteydi. Bu cihazın en önemli özelliği ise tuşlu olmasıydı. Fiyatı ise 3000 doların üzerindeydi.

ilk-cep-telefon-modelleri

Motorola, 1989 yılında daha hafif ve küçük yapıda olan ikinci telefon modelini çıkarmış ve bunun ismini MicroTAC 9800X olarak tanıtmıştır. MicroTAC 9800X sadece 350 gram ağırlığındaydı. Bu telefon ayrıca ilk kapaklı ve ekranlı cep telefonu olarak bilinmektedir.

Cep Telefonu Gelişim Süreci

Doğum tarihiniz en azından 1990’lı yıllarda ise cep telefonunun gelişim sürecini hatırlıyor olmalısınız. Bu tarih Türkiye’de genel anlamda telefonun yaygınlaşmaya başladığı bir dönem olarak gösterilebilir. Hatta ben evde telefon yüzünden annemin babamla tartıştığını hatırlıyorum.

İşte tamda bu dönemde Avrupa kıtasından başlayarak tüm dünyayı saran GSM sistemi başlamıştır. 1994 yılında ise Turkcell kurulur. Turkcell, Türkiye’de ilk GSM operatörü olarak tarihe geçer. Telsim ise Turkcell’in hemen arkasından kurulur. Bu dönemde dünya genelinde yaklaşık 1. 500.000 kayıtlı GSM abonmanı bulunmaktaydı.

Yeni Rakipler Doğuyor

Nokia

1980’li yıllarda cep telefonu sektöründe rakipsiz geçiren Motorola 1991 yılında ilk rakibi ile karşılaşır. 1011 serisi ile Nokia cep telefonu üreticiliğine başlar. Nokia 1011, günümüze kadar gelen cep telefonu modellerinin öncüsü olmuştur.

İlk antensiz cep telefonunu üreten firmada Nokia olmuştur. 8810 serisi olarak piyasaya sürülen telefon antensiz olması ve batarya sorununa bulduğu çözümler ile beğeni kazanmıştır.

Tüm yukarıda anlatılan olaylar 1999 yıllarına dayanmaktadır. Bu dönemden sonra Nokia, tüm dünya genelinde tutulmuş ve sürekli daha gelişmiş telefon modelleri ile piyasanın en büyük hakimi olmayı başarmıştır.

Siemens

1997 yılında Alman teknoloji şirketi Siemens ilk renkli ekrana sahip cep telefonu S10’u sunarak bir anda ilgileri üzerine topladı. Fakat o dönemde batarya sorunu ve kaba tasarımı ile beklenilen düzeyde bir cep telefonu değildi.

Ericson

2001 yılında ilk bluetooth özelliğine sahip telefonu T39 ile dikkatler Ericson üzerine toplandı. Bu firmanın ilk cep telefonu olmasa da bluetooth özelliği ile ilk defa SMS yada MMS kullanılmadan veri aktarımı gerçekleştire bilen telefonu icat etmişlerdir. Ayrıca T68 modelli cep telefonu renkli ekran ve GPS özelliği ile ilgi görmüştür.

3G Teknolojisine Sahip Cep Telefonları

İlk görüntülü görüşme yapılabilen telefon 2004 yılında piyasaya sürülen Motorola RAZR olmuştur. Kullanıcıları tarafından bu özelliği çok fazla rağbet görmemiştir. Cep telefonlarında görüntülü arama ve cepten hızlı internet kullanımını başlatan olay 3G teknolojisi olmuştur.

3G, hücresel veri transferinin en hızlı modelidir. İlk olarak 1998 yılında Japonya’da duyurularak kullanılmaya başlanmıştır. 2002 yılında Amerika’da bundan 1 yıl sonra ise Avrupa’da kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye’de ise 2009 yılında 3G bağlantısı yapılmıştır. 3G teknolojisinin en büyük özelliği iletinin ses değil veri olarak iletilmesidir.

Akıllı Telefon

Akıllı olarak adlandırılabilecek en eski telefon Motorola Simon modeli gösterilebilir. 1994 de piyasaya sürüldüğünde diğer telefonlara göre çok iyi özellikleri olsa da günümüz akıllı telefonlarına göre kesinlikle kıyaslanamaz. Simon, ilk dokunmatik telefon ve kısmi şekilde ajanda görevindeydi.

ilk-akıllı-telefon-modelleri

IPhone

Akıllı telefon olarak tarihe geçen ilk cihaz IPhone 1 oldu. Iphone 1, 2007 yılında Apple CEO’su Steve Jobs tarafından Amerika’da tanıtıldı. IPhone 1 ‘i akıllı telefon yapan özellikleri ise tuş takımı olmadan sadece dokunmatik ekrana sahip olması, multimedya özellikleri, kablosuz internet özelliği ve 3. parti bir yazılım ile çalışması olarak sıralayabiliriz. 3. parti yazılımı ise Apple tarafından geliştirilen İOS işletim sistemdir.

Tüm bu özellikleri ile bir bilgisayardan hiçbir farkı olmayan telefon olmuştur. 2007 yılında tanıtılan bu müthiş telefon kısa sürede dünyada çok fazla satış yapmış ve aralarında Nokia gibi çok ciddi rakiplerini kısa sürede geçmiştir. Apple, IPhone 1 ile dünyadaki telefon algısını değiştirmiş ve Cep telefonlarının sonunu getirerek akıllı telefon modellerinin başlangıç temelini atmıştır. Iphone 1 özellikleri bakımından kusursuz bir yapıda üretilmiştir. Apple 6 sene gibi kısa bir sürede altı farklı model üreterek ciddi bir satış elde etmiştir.

 Samsung Galaxy S Serisi ile İlk Android Telefon Piyasada

Cep telefonu modeli olarak sunulan Galaxy serisi telefonlar, IPhone akıllı telefonu sonrasında akıllı telefon modelleri olarak üretilmeye başlanmıştır. 2010 yılında Galaxy serisinde ilk akıllı telefon İ9000 olmuştur. benimde kullandığım ilk akıllı telefondur. 3. parti yazılım olarak Android sistemi kullanılmıştır. Akıllı telefon İ9000 ilk Android işletim sistemine sahip telefondur

Sonrasında ise Galaxy S serileri insanlar tarafından çok fazla ilgi görmüştür. Ayrıca Samsung, Galaxy S serisi ile IPhone nun 2 yıllık hakimiyetinin önünü kesmiş ve pazar payına ortak olmuştur.

LG Optimus

Güney Kore menşeyli teknoloji tedarikçisi LG, Optimus One ile  2011 yılında Android işletim sistemi ile akıllı telefon pazarına dahil olmuş ve Akıllı telefon alanında en büyük paya sahip 3. firma olmayı başarmıştır.

Windows 8 ile Nokia Lumia

1994 yılında şirket içinde dokunmatik telefon tasarlansa da piyasaya sürülmemiş olması ve 2007 yılında ilk IPhone ile piyasaya ayak uyduramadığından Nokia sektördeki hakimiyetini kaybetti. Bu sırada yazılım şirketi Microsoft’un akıllı telefon yazılımı Windows Mobile da yetersiz kalması ile piyasada tutunamadı.Tüm bu olaylar Nokia ile Microsoft şirketlerini birlikte hareket etmek zorunda bıraktı. Fakat iki devin ittifakı ilk akıllı telefondan 5 yıl sonra 2012 yılında olmuştu. Akıllı telefon sektörüne Nokia, Lumia serisi telefonları ile girdi. 3. parti yazılım olarak ise Windows 8 Phone kullanıldı.

Nokia Lumia, piyasada çok çeşitli modelleri ile göz doldurdu ve Nokia hayranları tarafından da sevildi. Özellikle Lumia 1020 modeli ve 41 megapiksel kamerası oldukça göz kamaştırıcıydı.

Graham Bell’in sesi ileten bir buluş yapması ile başlayan telefon serüvenini ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştım. İlk telefondan başlayan bu yazı cep telefonu ve akıllı telefon gibi teknolojileri kapsayarak anlatılmıştır. Birde Akıllı Gözlük ve Saat gibi kavramlar var ki ben bu teknolojileri bilgisayar olarak mı telefon olarak mı paylaşmam gerektiğini bilemediğimden burada bu cihazlara değinmedim.

154 Responses to Telefon İcadı ve Geçmişten Günümüze Telefonun Gelişimi

 1. melek dedi ki:

  Gerçekten çooooooooooooooooooooooooooooook teşekkürler. Performans ödevindenn tam not alabilirim….

 2. gizem dedi ki:

  internete ve bilgisayarlara çoooooooookkkkkk teşekkür ederim onlar olmasaydı ödevimide yapamazdım <3

 3. gizem dedi ki:

  6B SINIFI

 4. gizem dedi ki:

  İYİKİ İNTERNET VE BİLGİSAYAR VARRRRR ….
  6B SINIFI

 5. hayal dedi ki:

  Gerçekten çok güzel açıklamalar.
  Ben bir ögretmen olarak öğrenci
  lerime ve size tavsiye ediyorum.
  Karneniz 5 olursa hayal su bulut
  face sayfamda mesaj atın.

  • deniz kumsal ece dedi ki:

   bu arada hedefim doktorluk öğretmen olmanın yanından bile geçmem tamammı faceme bakın da yüzünüz nurla dolsun amk lar

 6. eren sümer dedi ki:

  Çooooooooook teşekkür ederim.

 7. kanlı katil dedi ki:

  çooooook teşekkürler

 8. çağla dedi ki:

  tşk sosyal ödevim için gerekliydiy yeniden tşk

 9. çağla dedi ki:

  tşk

 10. Berfin Kerelti dedi ki:

  gerçekten çok teşekkür ederim………..:):) 5A

 11. gizem ışık dedi ki:

  çok teşekkürler ama baya uzun bir yazı

 12. sıla dedi ki:

  bu site sayesinde sosyal performansından 100 alıcam çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook teşekkür ederim

 13. sıla dedi ki:

  çok uzun ama olsun işe yara

 14. elif dedi ki:

  çok teşekkür ederim ödevimi sonunda yaptım

 15. ceren dedi ki:

  çok teşekkür ederim hemde çok senin sayende sosyal bilgiler ödevim çok güzel olacak

 16. nisanur dedi ki:

  teşekkürler ama ,fazla uzun

 17. elif dedi ki:

  çok sağlun teşekkürler

 18. irem dedi ki:

  çoooooooooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkk tşk ederim 😀

 19. çağlanur dedi ki:

  oleyyyyyy bitti allah razı olsun 5-d

 20. mira dedi ki:

  çok güzel sosyal ödevimi yapmama yardımcı oldu

 21. İPEK dedi ki:

  ÇOK UZUN AMA KISALTARAK BAZI YERLERİNİ YAZDIM AMA YİNEDE SOSYALDEN PERFORMANS ÖDEVİME ÇOK YARDIMCI OLDU TEŞEKKÜRLER

 22. yasin dedi ki:

  Arkadaşlar Çok Sağolun

 23. ahmet yılmz dedi ki:

  harika bir site

 24. Sueda Beker dedi ki:

  Proje ödevim için çok güzel yazılar var

 25. sinan vatan dedi ki:

  çok işime yaradı sağolun

 26. sinan vatan dedi ki:

  çok güzel sağolun

 27. Efe dedi ki:

  Çok güzel bunu yazan kişiye çok teşekkür ederim sağ olsun sosyal bilgiler ödevim bitti

 28. melis dedi ki:

  işime çok yaradı

 29. ece dedi ki:

  çok teşekkür ederim ödevimi kolayca bitirdim hiç bir sitede sizinki kadar güzel yok

 30. selin dedi ki:

  çoooooooooooooooooooooook güzel olmuş teşekkür ederim

 31. selin dedi ki:

  ödevim sonunda bitti

 32. ipek dedi ki:

  Tesekkurler odevimi yaptim sayenizde cok bilgi vericiydi sagolun 🙂 🙂 🙂 🙂

 33. hüseyin akyürek dedi ki:

  iyi ki yapmışsınız

 34. Selami dedi ki:

  Teşekürlerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr sağolunnnnnn:):):):)

 35. rüveyda rena dedi ki:

  GERÇEKTENDE ÇOOOOK TEŞEKKÜRLER ŞİMDİ ÖDEVİMİ YAPAMIYODUM.BUNU HAZIRLIYAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM.

 36. ömer dedi ki:

  performans ödevimi sizin sayenizde yaptım teşekkürler

 37. xxardaby dedi ki:

  Saol Dostum Çok İyi Karnem 5 Olursa Sana Canım Feda Olsun Emi…

 38. yurdanur saka dedi ki:

  sizin sayenizde sosyal bilgiler dersi performansından 100 aldım size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum…

 39. yurdanur saka dedi ki:

  sizin sayenizde sosyal bilgiler dersi performansından 100 aldım size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum…:D

 40. Ceren dedi ki:

  Harika,bilgiler çok teşekkür ederim.Bilgiler ödevime yardım etti karneme 100 geleceğine eminimmmmmmmm…

 41. enes dedi ki:

  proje ödevime yaradı çok teşekkürler

 42. nihal dedi ki:

  gerçekten harika ellerinize sağlık

 43. yusuf dedi ki:

  super cok isime yaradı

 44. berfin dedi ki:

  Gerçekten çok teşekkür ediyorum sosyal performans görevi için çok gerekliydi

 45. Emirhan dedi ki:

  Çok uzun ama güzel 😀

 46. mesut dedi ki:

  çok işime yaradı teşekkürler. 🙂

 47. dilara dedi ki:

  gerçekten hiç işime yaramadı başlığında geçmişten geleceğe diyo sitede telefonu anlatıo 😛

 48. dogukan dedi ki:

  Saolun ama uzun ve tarihleri tam olarak yazmıyor

 49. kaan dedi ki:

  ödev bitti dertler bitti

 50. merve dedi ki:

  çok teşekkür ederim acayip bir şekilde işime yaradı öğretmen çok beğenicek

 51. demir gulan dedi ki:

  coooook tsk odevi cok kolay bitirdim

 52. Çağan dedi ki:

  Öğretmenim çok şaşıracak çoooooooook teşkürler

 53. mete dedi ki:

  çok güzel yazmışlar teşekkür ederim inşallah yazdığınız yazıdan 90 yada 95 üzerinden alırım

 54. selin kaya dedi ki:

  Gercekten cok ama cok isime yaradi sağ olun zaten bu internet olmasa biz oğrencilerin hali ne olur

 55. ߀RkæY dedi ki:

  teşekkür ödevimi yaptım

 56. ılgın dedi ki:

  çokk teşekkürler ödevime çoooooooooook yarddımcı oldu 🙂

 57. simge dedi ki:

  çok teşekkur ederim performasımdan 100 aldım***

 58. behnam dedi ki:

  çok sağolun sosyal ödevimden ve sözlü notundan 100 alabilirim

 59. behnam dedi ki:

  ödevime çok yaradı

 60. Sudenaz dedi ki:

  Be valla bu siteyi çok sevdim okadar güzelki valla
  Ceren bana araştırıp getirmiş ama okadar uzun ki
  Ömrümü bittirdi.e tabi yazı…
  Ama ödevimi bu siteden yaptım.oooooooooooooooooooooooooooooooo uzun

 61. Sudenaz dedi ki:

  Burdan 11Eylül ilk okulu ve 4e sınıfıyla selam

 62. selen dedi ki:

  harikkkkkkaaaaaaaaaaa odev bitti :)))

 63. Kardelen Uslu dedi ki:

  tam not aldım teşekkürler

 64. samet dedi ki:

  beni bire dertten kurtardın soğal

 65. ebrar dedi ki:

  çoooooooooooooooook saolun ödevimden 100*(yıldızlı yüz)aldımmm

 66. nisa dedi ki:

  Gerçekten cok tesekkurler odevime cok yardimci oldunuz

 67. :D dedi ki:

  kim yazdıysa tşk ederim ödevim bitmek üzere 😀

 68. sıla dedi ki:

  çok uzun fakat iyi işime yaramadı diyemem çünkü yaradı(yardı-yaramadı=gibimsi)

 69. bilinmeyen dedi ki:

  bence çok güzel bir yazı .uzun olmuş ama açıklayıcı önemli olan bu zaten .buradan ayrıca bu yazıyı yazan arkadaşıma teşekkür ediyorum.teknoliker sağol varol.

 70. dilademirbas dedi ki:

  Cok tesekkur ederim

 71. Tuğba dedi ki:

  bence fazla uzun ama işime yaradı

 72. Kahrolsun Teog dedi ki:

  Sağolun teşekkür ederim.

 73. samet dedi ki:

  süper bişe projeme ayrdımcı oldu tşk gerçekten

 74. Sude dedi ki:

  ben telefonun gelişim süreci ile ilgili bir sunum yapacağım. en işime yarayan site bu oldu. eline sağlık. çok güzel olmuş.

 75. Esma dedi ki:

  Ödevime çoooooooooooooook işe yaradı. Teşekkürrrrrrrrrr ederim

 76. hira dedi ki:

  sağolun güzel olmuş

 77. Tanem dedi ki:

  benim ödevimede 100 +10 yıldız aldım ohhhhhhhh en büyük puan 🙂 😀 :d(okulda)

 78. Gül dedi ki:

  Bence yeterli derecede ve güzel mantıklı bir şekilde anlatmış

 79. merve uslu dedi ki:

  Ben bir bilisım ogretmeni olarak çok beğendim

 80. emirhan dedi ki:

  çook saol ödevimde çok işime yaradı yoksa yapamazdım

 81. Duruuu dedi ki:

  Karışık vermişsinizz ama güzelll

 82. Deniz özyavuz dedi ki:

  Bence yeterli derecede ve güzel mantıklı bir şekilde anlatmış

 83. TUANA dedi ki:

  ödevimde inşalla işime yarıycanı umuyorum

 84. sümeyye dedi ki:

  teşekkürler ödevime yardımcı oldu

 85. oğulcan dedi ki:

  oh be performans ödevime çoooooooooooooooooooooook yardımcı oldu

 86. melike dedi ki:

  teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz

 87. laaaaaaaan dedi ki:

  çok saolun işime yaramadı

 88. Onur dedi ki:

  Çok güzel bir site bence

 89. pompom dedi ki:

  Yes be bitti en sonunda😃4-F

 90. gvhg dedi ki:

  ödev bitti

 91. Fatmacık dedi ki:

  Allah razı olsun bunları yazana çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz . Performans ödevimi yapabildim …

 92. Ceyda dedi ki:

  Gerçekten çok işime yaradı

 93. Zeynep dedi ki:

  Çok teşekkürler başka siteleri gezmeme gerek kalmadı 😀 Bilmediğim şeyleri e öğrendim okurken tekrar teşekkürler 🙂 🙂 🙂

 94. ARDA YAMAN dedi ki:

  Teşekkürler araştırma ödevim biti

 95. -.- dedi ki:

  beğenmedim 🙁

 96. elif senkür dedi ki:

  Gerçekten de işime yaradı siteye teşekkürler

 97. Emir dedi ki:

  Tableti icat edene çok teşekkürler

 98. ecem dedi ki:

  benimde işime yaradı

 99. ardahan dedi ki:

  süper ya yine öğretmenden dayak yemeyeceyim

 100. ismail dedi ki:

  Cok uzun yapmıssınız 8-G

 101. fatma dedi ki:

  100 aldım sagulun

 102. Mira dedi ki:

  Çoooooooooooooooooooooook işime yaradı

 103. Mira dedi ki:

  Odevimde çok işime yaradı

 104. Rubaşa dedi ki:

  Telefonun icadının işitme engellilere nasıl bir faydası olabileceğini çözemedim?

 105. Mertcan dedi ki:

  Gerçekten güzel bir sunuş olmuş. Uzun olması dahada hoşuma gitti.

 106. zeynep dedi ki:

  Gercekten cok tesekkur ederim

 107. melike dedi ki:

  harika çok işime yaradı

 108. yasin dedi ki:

  projenin bir kısmı bitti saol

 109. Duru dedi ki:

  Gayet güzel aslında😀😀😀

 110. yasin dedi ki:

  çok tşkürrler

 111. Deli Admin dedi ki:

  Teknoloji tasarim icindi hadi bismillah

 112. ayşe dedi ki:

  Çok işime yaradı teşekkürler teknoloji tasarımm ödevini yaptım

 113. dlaürlrü dedi ki:

  bunu yazana çok teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

30 0 5 1