Bu yazı ile ilk defa sitede amaçladığım çizginin dışına çıkacağım. Çünkü ben Teknokoliker’de uygulamalar paylaşmaktansa örnekler vererek insanlara bu konu hakkında bilgi vermeyi tercih ediyordum. Ama 2013 ile yenilikler yaparak siteyi sıradanlıktan kurtaralım ve elektronik konusunda bir programlama örneği için kolları sıvayalım.

Aslında bu yazıda iki farklı örnek olacaktı ama sonradan iki farklı yazı haline getirdim. Led uygulamaları serisinin ikinci örneğini aşağıdaki adresten inceleyebilirsiniz.

C Programlama ile Led Uygulamaları 2

Başlıktan da anlaşılacağı üzere uygulama ledler ile olacak. İlk önce elektronik devreyi paylaşayım. Resimi tam ekran olarak görmek isterseniz üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.

Yukarıdaki elektronik devrede yer alan denetleyici Atmel firmasının 89C51RD2 serili işlemcisi yazının sonunda neden bu denetleyici ile uygulama yaptığımı söyleyeceğim.

Gelelim artık Led ile yapacağımız uygulama programlarana;

C ile Led Uygulaması İçin İlk Örnek

Aslında her hangi bir denetleyici programlamaya başlayan herkesin bildiği bir uygulamayı yapacağız. Bu devre elektronikçiler tarafındanSırası ile yanıp sönen led uygulaması veya Kara şimşek uygulaması

gibi değişik isimlerle bilinmektedir.

İlk örnekte ledlerin çalışma mantığı şu şekilde;

Soldaki ilk led den başlayarak sırası ile bütün ledler yanmaya başlayacak ve bütün ledler yandıktan sonra, Bu sefer sağ taraftan başlayarak bütün ledler sırası ile sönmeye başlayacak. Son olarak; Bu işlemler sırası ile biz devrenin enerjisini kesene kadar devam edecek. Bu led uygulama devresi ile ilgili çektiğim videoyu izlerseniz zaten ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Son olarak ise sizlere ilgili örneğin kodlarını paylaşayım. Bu uygulamada programlama dilleri komutlarından for ve while komutu kullanılmıştır. Bu yazıda ayrıntısı ile anlatmayacağım. Daha ayrıntılı açıklama yazısını buradan uygulamanın orjinal dosyasını indirerek inceleyebilirsiniz.

Uygulama Devresi I Dosyaları

Led Uygulaması C Kodları


#include reg51cc01.h>
gecikme()
{
int k,j;
for(k=0;k<2;k++)
{
for(j=0;j<32000;j++)
{}
}
}
void main()
{
int ileri=0x00;
int geri=0xFF;
int i=0;
int t=0;
P2=0;
while(1)
{
for(i=0;i<8;i++)
{
ileri=(ileri*2)+1;
P2=ileri;
gecikme();
}
for(t=8;t>0;t--)
{
geri=(geri/2);
P2=geri;
gecikme();
}
ileri=0x00;
geri=0xFF;
}
}


Gelelim niye bu uygulamada Atmel işlemcisi kullandığıma Çünkü sınavda hoca Atmel işlemci ile ilgili örnek soracakta ondan :))

Bu hazırladığım örneği Süleyman Demirel Üniversitesi Mekatronik Öğretmenliği 4. Sınıftaki arkadaşlarıma armağan ediyorum…

Son olarak şunu belirterek yazıyı bitireceğim. Eğer siz başka bir işlemci kullanıyor iseniz yukarıdaki kod içerisindeki Portları kullandığınız işlemciye uygun hale getirirseniz Diğer denetleyici entegreler de aynen kullanabilirsiniz.

2 Responses to C Programlama Dili Örnekleri ve Led Uygulamaları 1

 1. emre doğan dedi ki:

  Button’u nereye koyuyoruz ? Buttonu koymazsak sürekli ledler yanıyor

  • sadık bozkurt dedi ki:

   Ben zaten bu programı hazırlarken butonsuz hazırlamıştım. O yüzden dediğiniz doğru,
   Siz şu adımları izleyerek butonla kontrol edebilirsiniz.
   İlk önce bir port belirle
   Ben sana P1 portunu kullanarak anlatacağım.
   P1_0 portuna başlat
   Başlat için örneği şöyle değiştir.

   if(!P1_0)
   {
   while(1)
   .
   .
   .
   geri=0xFF;
   }// if(!P1_0)’IN bittiği süslü parantez

   İstediğin bu şekildi değil mi? Ben böyle anladım başka türlü ise söylersen yardımcı olabilirim
   İyi Çalışmalar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 0 0 0