Kaçak akım rölesi elektrik tesisatında hayati bir önem taşımaktadır. Buna rağmen pek çok elektrik tesisatçısı veya ev sahibi bu röleyi kullanmak istememektedir. Bunun sebebi tesisatçılar için bağlantıyı bilmemek veya kaçak akım rölesinin sürekli atması gösterilebilir. Ev sahipleri ise rölenin sürekli atmasından dolayı rahatsız olmakta ve sorun çözülemeyince kaçak akım rölesi bağlantısı sökülmektedir.

Söküp atmak kolay olabilir. Fakat elektik tesisatında meydana gelen kaçak akımdan korunmanın tek yolu kaçak akım koruma rölesi dir. Bu yazım da kaçak akım rölesi, bağlantısı ve yaşanan problemlerinden bahsedeceğim.

Kaçak akım rölesi ile direk bağlantısı olan bir kaç konuyu başlıklar halinde tanımlayarak konuyu anlatmaya başlayalım.

Kaçak Akım Nedir?

Elektrik enerjisi ile çalışan tüm aletlerin çalışma esnasında meydana getirdiği atık akım vardır. Bu atık akım, kaçak akım olarak ifade edilir. Normal şartlarda bu kaçak akımın  toprak hattı ile tesisattan uzaklaştırılması gerekir. Çünkü yapılan testler sonucunda 30mA  üzeri kaçak akım insan sağlığını tehdit etmektedir. Ayrıca kaçak akım yangın gibi felaketlere yol açıp maddi zararlar verebilir.

Topraklama Nedir?

Topraklama işlemini kısaca açıklayacak olursam, cihazlarda oluşabilecek her hangi bir elektrik kaçağına karşı insanları ve cihazları korumak için direnci az olan toprağa, oluşan kaçak akımın aktarılması işlemine topraklama denilmektedir.

Kaçak Akım Rölesi Nedir?

Kaçak akım, toprak hattı direncinin yüksek olması yada toprak hattına bağlı kablonun başka bir yer ile temas etmesinden dolayı elektrik tesisatından uzaklaştırılamaz. Böyle durumlarda kaçak akım insan hayatı için tehdit oluşturmaya başlar. Oluşan kaçağın 30 mA üzerine çıkması ise geri dönüşü olmayan sorunlara neden olabilir.

İşte kaçak akım rölesi, tesisattaki kaçak akımın herhangi bir problemden dolayı toprak hattı ile boşaltılamadığı durumlarda ana bağlantıyı keserek olası felaketleri engelleyen sigorta tipi röledir.

Dünya standartlarına göre kaçak akım röleleri 30 mA ve 300 mA olarak üretilir. Yani eğer kaçak akım rölesi 30 mA ise faz ve nötr arasındaki akım farkı 30 mA değerini aştığında röle atacaktır. Bu standartların uygulanmasının tek sebebi insan sağlığını korumaktır. Çünkü kaçak akım belirli bir değere ulaştığında insanları sakatlayabilir yada öldürebilir. Aşağıdaki tablo bu durumu açıklamaktadır.

kaçak akım rölesi
İnsanın elektrik akımına dayanabilme oranı

 

Kaçak Akım Rölesi Nasıl Çalışır?

Kaçak akım rölesi çalışma prensibi şu şekilde tanımlanır. Faz ve nötr arasındaki farkı hesaplayan ölçüm transformatörü yardımıyla faz hattından geçen akım miktarı ile nötr hattından geçen akım miktarı arasındaki fark hesaplanır. Bu fark rölenin koruma amper değerini aştığında röle içindeki sigortayı attırarak elektrik bağlantısını keser.

Tek ve üç fazlı kaçak akım rölesi ve bağlantı şeması

30 mA: Elektrik tesisatındaki kaçak akım 30mA üzerinde ise elektrik akımına yakalanmış bir kişi  sakat kalabilir. Hatta elektrik akımından uzun süre kurtulamaz ise ölme olasılığı oldukça yüksektir.
300 mA: Yukarıyı okuduktan sonra 300 mA’lik bir kaçak akım koruma rölesine ne ihtiyaç var ki diyorsanız bu rölenin amacı kesinlikle insan sağlığını koruma ile alakalı değildir. Bu rölenin üretilme sebebi ise maddi zararları engellemektir. Bu röle binalarda merdiven boşluğu ve asansör devrelerine bağlanmaktadır. Fabrikalarda ise ana şebekeden gelen elektriğe bağlanmaktadır.
Eğer bir binada elektrik tesisatından ötürü yangın çıkmış ise bunun sebebi ya kaçak akım rölesi olmamasıdır yada röle arızalıdır. Eğer evinizi yada dükkanınızı elektrik kaçağı yangınından korumak istiyorsanız kaçak akım rölesi bulundurmalısınız.

Kaçak Akım Rölesi Nasıl Bağlanır

Elektrik tesisatında, kaçak akım rölesi bağlanırken iki şeye dikkat edilmelidir.

300 mA KAR Bağlantısı

 Eğer tesisatın elektrik kaynağı trifaz (3 fazlı) ise buna uygun olan trifaz kaçak akım rölesi kullanılmalıdır. Eğer bir dükkan veya asansör gibi bir tesisata çekilecekse kaçak akım rölesi trifaze olarak takılır. Bu rölede 4’ü giriş 4’ü çıkış olmak üzere toplam 8 bağlantı noktası bulunur. Burada N ile ifade edilen noktalar nötr giriş ve çıkışlarıdır. 1 3 5 ile ifade edilen bağlantı noktaları ise ana elektrik şebekesinin bağlandığı noktadır. 2 4 6 ise elektrik tesisatına bağlanan çıkış noktalarıdır.

kacak-akim-rolesi-baglantısı-300ma

30 mA KAR Bağlantısı

Eğer tesisatın elektrik kaynağı monafaze (tek fazlı) ise kullanılması gereken kaçak akım rölesi monafaze olmalıdır. Bu rölede ise 4 bağlantı noktası vardır. Bunlardan 2 si giriş 2 si çıkış dır. Burada da N ile ifade edilen bağlantı nötr giriş ve çıkışlarıdır. 1 ile ifade edilen bağlantı noktası fazın girişini 2 ise fazın çıkışını yani tesisata bağlanan noktayı gösterir.

kacak-akim-rolesi-baglantısı-30ma

burada kaçak akım rölesini anlatmayı sonlandırıp yaşanan problemler ve çözümleri üzerine duracağım. Ama bu adımı geçmeden önce sizlere kaçak akım rölesi ile ilgili elektrik mühendisliği odasının hazırladığı kaynak dosyayı paylaşmak istiyorum.

Kaçak Akım Rölesi Neden Atar?

Ben bu yazıyı okuyan pek çok insanın bu sebepten ötürü bu yazıyı okuyacağını sanıyorum. O zaman bu bölüm önemli olduğuna göre güzel bir açıklama yapayım. Bu röle %99,9 iki ihtimalle atar. Bunlar;
1.Elektrik tesisatında oluşmuş bir kaçak olabilir. Bu *duruma göre sizin daireniz de veya bina içinde başka bir dairede olabilir.
* Notu: Eğer röle daire içinde ise muhtemelen sorun sizin evdedir. Eğer röle apartman girişin de ise bu sorun başka daireden de kaynaklanıyor olabilir.
2.Kaçak akım rölesi arıza yapmış olabilir. Bu durum da röle değiştirilmelidir. Rölenin bozulma sebebi ise genellikle yüksek akımdır. Rölenin etiketi üzerinde dayanım akımı yazmaktadır. Bu akımı aştığından ötürü bozulmuş olabilir.
Bir başka sebebi ise oluşan kaçak sırasında kaçak akımın yüksek olmasından dolayı faz-nötr arasındaki kaçağı kontrol eden sistemin arıza yapmış olması olabilir.

Eğer Kaçak Akım Rölesi Sürekli Atıyor İse

1. İlk olarak sakin olmalısınız. Çünkü muhtemelen bir kaçak var. Bir cihazınız veya kendiniz bir zarar görmüş olabilirsiniz. Neyse ki kaçak akım rölesi var ve çalışır durumda olduğu için verilmiş sadakanız varmış. 🙂
2. En son elektrikle çalışan neyi kullanmış iseniz onu kapatın. Eğer piriz’e bir cihaz bağlamış iseniz onu pirizden çekin ve kaçak akım rölesini kaldırın.
3. Eğer sorun hala çözülmemiş ise pirizler de takılı ne kadar cihaz varsa hepsinin fişini çekin ve kaçak akım rölesini tekrar kaldırın.

Dikkat!
Eğer bu denemeler sonucunda hata düzelmiyor ise bir elektrik tesisatçısının görmesi iyi olacaktır. Çünkü bu durumda arıza elektriksel bir sorundur. Bu sorunlardan aklıma gelenler şunlar; Piriz arızası,lamba arızası, kablosal kısa devre,bina topraklama arızası,röle arızası olma ihtimalleri ön plana çıkmaktadır.

Kaçak Akım Rölesi Sürekli Atıyor ise Yapılmaması Gerekenler

1. Böyle durumda kaçak var demektir. Kolay ve sorunu çözmeyip görmezden gelen işlemler yapmayı aklınıza bile getirmeyin.
2. Röleyi iptal etmeye kalkmayın ve böyle bir şey yapmanızı önerenlere kulak asmayın.
3. Yukarıdaki diğer 3 adımı uygulamadan elektrik tesisatçısı çağırmayın çünkü paranız boşa gidebilir.

Son Olarak: Özellikle forum sitelerinde olmak üzere insanlar kaçak akım rölesinde belirli markaları överler ve diğerlerini es geçerler. Ama bence görevini yerine getiren her röle iş görür. Tabi ki kaliteli olursa daha uzun süre kullanabilme olasılığınız artar. Eğer kaçak akım rölesi faz-nötr arasındaki akımsal farkı ölçebiliyor ise iş görür demektir. Ben de sizlere tavsiye olarak siemens, merlin gerin,schneider electric gibi dünyaca ünlü markaların ürünlerini önerebilirim. Hem kalite hem de arıza durumunda yeni ürün temininde rahat edeceksinizdir.

Eğer sizinde elektrik tesisatında bir kaçak akım rölesi arızası var ise benden yardım isteyebilirsiniz. Elimden gelen yardımı yapacağıma inanabilirsiniz. Yardıma en kısa sürede cevap verebilmem için yorum kısmından yardım isteyebilirsiniz. İletişim sayfasından da yardım isteyebilirsiniz fakat buradan cevap gecikebiliyor. Bu yüzden iletişim sayfasından bile ulaşsanız en azından yorum yazarsanız mesaj yolladığınızı daha çabuk fark edebilirim. Her türlü konuda bilgi ve yardım etmeye çalışacağım.

204 Responses to Kaçak Akım Rölesi Nedir? ve Nasıl Bağlanır?

 1. Hakan dedi ki:

  Merhaba Sadık bey,
  Bizim evde kaçak akım rölesi ile ilgili sorunlarımız var. Kaçak akım rölesi atıp duruyor nasıl bir önlem alabiliriz yardımcı olursanız sevinirim.

  • sadık bozkurt dedi ki:

   Merhaba Hakan,
   KARların atmasının pek çok sebebi olabilir. Yukarıdaki adımları uygula eğer hala atıyor ise bir tesisatçı çağırmanı öneririm. Daha ayrıntılı bilgi için iletişim sayfasından benimle görüşürsen daha iyi olur.

   • seniha dedi ki:

    Merhaba bizim çamaşır makinesini her çalıştırdığımızda ana şantel atıyor elektirikçimiz vardı binada geldi ana şanteli iptal edip gitti bir zararı var mı acaba?

    • faruk dedi ki:

     sigorta iptal edilmesi çok yanlış.ancak değiştirilebilir.zararı tabiki olur.

    • Mucahit karadasli dedi ki:

     Elektrikcinz harbiden malmis ben kendimde elktrik teknikeriym sigortasiz devre olmaz olursa ya evi yakar yada kullandiginiz urunu geri cagirip tekrar taktirin ariziya tespit edip yapmali

   • Enes dedi ki:

    Bilgilendirdiğiniz için Teşekkür ederim. Akşam eve geldiğimde bina da elektrik varken benim dairemde elktrikler yoktu. Tabi hemen panoyu açtım kaçak akım rolesi atmış, kaldırmay çalıltım devamlı attı,bunun üzerine elektrik dağıtım şirketi olan gediz elektriği aradım. Onlarda elektrikçi çağırıp değiştirmemi tavsiye ettiler. Bende gece gece elektrikçi aradım tabi Allahtan bulamadım. Netten biraz gezince sizin yorumunuzu gördüm . Ve kaynağın fişe takılı olan kettle dan kaynaklandığını fark ettim. Yani 200 tl den kurtarmış oldum teşekkürler.

  • gökmen dedi ki:

   merhaba sadık bey ,
   Bizim evde kaçak akım rolesi dairenin içerisinde. role Sneider marka daireye taşınalı 1.5 yıl oldu yeni daire. Daireye girdim gireli kaçak akım rolesi kendiliğinden biz evde yokken veya evde otururken 10-15 gün aralıklarla atıyor bunun sebebi ne olabilir acaba saygılar.

   • Sadık Bozkurt dedi ki:

    Merhaba,
    Oluşan bir kaçaktan dolayı olabilir yada röle den kaynaklı bir sorun olabilir. Böyle sorunlar olabiliyor ama sorun kaçaktan dolayı mı arıza mı bunu tespit etmek lazım bir tesisatçı ile görüşüp yardım alabilirsiniz.

   • faruk dedi ki:

    10-15 gün aslında çokta sık değil.keşke hiç atmasa.ama k.a.r. çok hassas örneğin kışın daha sık atabilir.tessat kablolarından yaralı olan olur ve o yaradan algılayacağı nem bile etkiler.hatta bir ütü makinası ilk fişe takıldığında atması muhtemel ama biraz ısınınca problem ortadan kalkar.

 2. Hakan dedi ki:

  Yardımlarınız için teşekkürler…

  • sadık bozkurt dedi ki:

   ufakta olsa bi yardımım olduysa ne mutlu bana 🙂 asıl iletişime geçtiğin için ben teşekkür ederim.

   • Mehmet dedi ki:

    S.a abi bizim evde bi arıZa barda. Arıaxa ne diye sorarsanız evdeki bütün prizler çalışıyor sadece bir tanesi çalışmıyor bu neyden kaynaklanıyor yardım ederseniz sevinirim

 3. Anonymous dedi ki:

  MERHABA İLETİŞİM SAYFASINDAN SİZE MSAJ YAZDIM CEVAP YAZABİLİRSENİZ SEVİNİRİM..EMİNE

  • ibrahim dedi ki:

   arkaddasım ben bir adet simens tırıfaze kaçak akım rolesi aldım bunun bana nasıl baglandıgını sema olarak çizersen sevinirim

   üç faz er es te nötür sebeke girişini altanmı girecegim dagılımı üstenmi yapacagım baglıyorum hemen kaldırır kaldırmaz atıyor bir yanlışlık olduğu kanısındayım

 4. Anonymous dedi ki:

  Hocam selamlar. bizim evde röle var ve sadece davul (fırın) taktıgımızda atıyor. ütü de atmıyor beyaz eşyalarda atmıyor ama fırında atıyor. Fırını başka biryerde taktıgımızda taktıgımız yerde atmıyor hiçbirşey. sorun nedir acaba

  • sadık bozkurt dedi ki:

   Eğer aynı pirize taktığınızda sadece fırın sigortayı attırıyor ise sorun fırında dır. Eğer sadece o pirize bir cihaz takıldığında atıyor ise sorun piriz dedir. Ben tam anlayamadım biraz daha açarsanız daha ayrıntılı bir şekilde yardım etmek isterim.
   Bol şanslar

  • Anonymous dedi ki:

   fırını başka bir evde prize taktıgımda o evdeki kaçak akım rölesini attırmıyor ama bizim evde apartmandan mıdır yoksa daireden midir anlamadım kaçak akım rölesi fırın fişe takılır takılmaz atıyor. ütü , kombi gibi yüksek güçteki diger elektronik eşyalar kaçak akım rölesini attırmıyor ama sadece bu fırın evdeki hangi prize takarsam takıyım kaçak akım rölesini attırıyor. fırını siz söyledikten sonra elektrikçiye götürdüm orda baktılar ne sorunu var ne kaçağı dediler. acaba sorun kaçak akım rölesinde mi ? teşekkürler şimdiden..

   • emre dedi ki:

    sorununuz yüksek empedans cekmesi olabilir.elektronik aletlerin icinde bulunan trafolar yüksek helozan yapar. buda kacak akımı sigortasını attırabilir.evinizdeki kacak akımın ömrü bitmiş olabilir yada düşük olabilir yenisini veya bir yüksek amperlisini takmanızı tavsiye ederim.

   • usta dedi ki:

    kardeş senin pirizde sorun olabilir.
    bağlantıları gevşek olur
    bir kaç noktaya bakmak gerek

   • Aytaç elektrik dedi ki:

    Firin yada prizde bir sikinti oldugu dusunmuyorum kacak akimdada bir sorun olmayabilir eger firindan notr kablosu şasesine degiyorsa kablo oynadikca kacak akim notr ve topraklama birlesmesinden dolayi atabilir. AYTAÇ ELEKTRIK 0553 Q13 50 13 CEMAL USTA

  • sadık bozkurt dedi ki:

   Gerçekten ilginç bir durum. Ütünüzü koyduğunuz yerin metal gibi iletken olabilecek bir yere koymuyorsunuz değil mi? (Mesela altına tepsi koymak gibi yani) belki fırının metal kısmında bir kaçak olabilir. Ama kaçak akım rölesinden olması biraz zor gibi sorun onda olsa sadece fırında değil diğer aletlerde de sıkıntı olurdu. Bir de aşağıda anlatacağım şeyi deneyip durumu haber ederseniz.
   Daire içindeki sigortaları indirin ve sadece bir yerin sigortasını kaldırın ve o sigortada aktif olan bir piriz de sadece fırını çalıştırın yine atacak mı?

  • Ali dedi ki:

   sorun pirizde olabiliyor artısı tek o pirizsse pirizde sorun vardır elektrik yükü çekebilecek eşyalar genelde ketıl elektirikli soba şohben ve termesifon veya fırınlarda kullanılan pirizlerimize topraklı olması şarttır (nötür faz )girişli pirizler olası yangın çarpmalara maruz kalabilirsiniz dikkatle pirizlerde kullanılan kablolar önemlidir 3 çarpı 2.5 lik kablo olması gerekir

 5. Firat dedi ki:

  Kacak akim rölelerini denemek için prizden nötr ile topragi kisa devre edersem ve atar , o zaman role sağlam mi anlamina geliyor? Bir de bir evde kacak akim rölesi yoksa ve ben prizden nötr ile topragi kisa devre edersem bunun sonucunda ne olur?
  Simdiden teşekkürler ve iyi calismalar…

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   kaçak akım rölesine sadece faz ve nötr bağlanır. Bu ikisinin üzerine düşen gerilim farkını ölçerler ve ev tipi kaçak akım rölesi olanlarda 30ma ve üzeri gerilim farkı oluşur ise KAR atar. Nötr ve toprak kısa devre edildiğinde Faz ve Nötr arası gerilim farkı 30ma aşarsa atar ama bu her durumda gerçekleşmeye bilir. Faz ve nötr kısa devresinde ise röle sağlamsa atar.
   Nötr ve toprağı kısa devre etme sorunuz ise tesisatın çalışması için sorun olmaz. Fakat ileri de oluşabilecek sorunlar için sağlıklı değil ve tehlikelidir.

   • Lando Busanco dedi ki:

    Merhaba,

    Kanaatimce; bir forum yazışması dahi olsa terminolojiye, özellikle teknik ifadelerde dikkat etmek lazım. Örneğin yukarıdaki ifadenizde; “30mA ve üzeri gerilim farkı” yanlış bir ifadedir. Zira 30 mA biriminden de anlaşılacağı üzere akımdır, gerilim farkı ise bundan gayrı bir kavramdır.
    Bu gibi detaylara dikkat edilmediği taktirde çok ciddi bir kültürel bir deformasyonun yaşanması kaçınılmaz olacaktır.
    Teşekkür ederim.

 6. Firat dedi ki:

  Bir de Wylex sigortalar schneider ve marlin gerline gore daha sağlam mi?

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   bu sorunuz hakkında çok fazla bir bilgim yok fakat bir kaçak akım rölesi kısa devreye maruz kalmadıkça kolay kolay bozulmaz. Ama kaliteli marka kaçak akım rölesi takılırsa kısa devrelere daha dayanıklı olduklarından daha uzun süre kullanılır. Marlin Gerlin fena sayılmaz Wylex hakkında bilgim yok.

 7. Firat dedi ki:

  Ben elektrik tesisatı bittikten KAKR testini nötr ve toprağın kısa devre edilerek
  yapıldığına bizzat tanık oldum. Diğer sorum ise evlerın dağıtım tablolarında KAKR yoksa ve sadece 2*63 A lik sigorta varsa bu ne anlama gelir bır de avantajları ve dezavantajları nedır acaba? Benım fıkrım var fakat ne derece doğruyum emın degılım bu yüzden size sormak ıstıyorum. Tesekkurler. Iyı aksamlar…

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   benim bildiğim kadarı ile 2 tane 63A sigortanın sebebi KAR kullanılmadığı zaman yapılıyor. Bir sigorta direk elektrik saatinin saatine bağlı oluyor. Diğeri ise saate gelen faza bağlanıyor ve faz ve nötr bi birinden bağımsız hale getiriliyor. Ama Kaçak akımı kontrol etmek için ve güvenlik için kesinlikle KAR kullanılması gerekir.

   • Firat dedi ki:

    hager marka 2*63A sigortanin yanina monofaze sigorta (Hager marka)1*63A bağlandı ve oradan da W otomatlara geçildi, priz linyeleri ve aydınlatma linyeleri için ve KAR kullanilmadi. Benim sorum şudur:
    1*63 A Hager marka monofaze sigortayı koymamızın sebebı nedır? Onun yerıne dırec 63A 30mA KAR koysak olmaz mıydı?

 8. Firat dedi ki:

  hager marka 2*63A sigortanin yanina monofaze sigorta (Hager marka)1*63A bağlandı ve oradan da W otomatlara geçildi, priz linyeleri ve aydınlatma linyeleri için ve KAR kullanilmadi. Benim sorum şudur:
  1*63 A Hager marka monofaze sigortayı koymamızın sebebı nedır? Onun yerıne dırec 63A 30mA KAR koysak olmaz mıydı?

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   Fırat bey,
   Siz galiba bir ev içi tesisattan değilde merdiven boşluğu tesisatından bahsediyorsunuz? Ya da ben öyle anladım. merdiven boşluğu için normalde trifaze kaçak akım rölesi kullanılır. Çünkü panoda ana şebeke üç fazlıdır. Sonra katlara ve diğer sistemlere elektrik çekilirken fazlar arasında yükü dengelemek için hepsine ortalama bir yük bağlanır. 2*63A derken trifaze mi demek istediniz? Eğer öyleyse ana sistemden sonra her birime ayrı sigorta bağlanır ki birinde bir sorun olduğunda diğeri etkilenmesin. Yani uydu sistemine ve merdiven aydınlatmasına ayrı sigorta bağlanırsa uydu sisteminde bir arıza olursa merdiven boşluğu karanlıkta kalmaz.
   KAR olarak pek çok marka var. size tavsiyem markalara çok fazla takılmayın. Ama iyi marka uzun süre kullanım ve garanti için önemlidir. Hager marka bugün piyasa da olur ama yarın olmaz? o yüzden kaliteli de olsa piyasa da olmazsa arıza yaparsa isterse ömür boyu garantisi olsun 🙂

 9. Firat dedi ki:

  Benım bahsettım bızım evın dağıtım panosunda yanı talı dağıtım panosunda başka bır deyısle 2*63 A 2 kutuplu ayırıcı anahtar (switch connector)daha sonra 1*63 A sıgorta ve W otomatlar bağlandı. Toprak hatları toprak barasına , nötr hatlari nötr barasina , fazlar da sirasi ile prizlere falan gönderildi. Benim sorum su, buradaki amaç nedir ? KAR konulmadigi için mi böyle bir yöntem izlendi? Ayirici anahtarin görevi ana sigorta gibi mi? 1*63A in görevi kaployu korumak mi? Bunlari biraz daha acarsaniz cok sevineceğim. Cunku benim bildiğim, once sigortaya sayaç panosundan gelen kablo baglanir, daha sonra KAR ne ve en son da W otomatlara. Simdiden teşekkürler. Iyi calismalar…

 10. Sadık Bozkurt dedi ki:

  Merhaba,
  Swichin görevi pano içerisindeki enerji kontrolünü sağlamak. Pano üzerinde çalışılacağı zaman oradan elektrik kesilir. Sanırım üzerindeki akım değerini aşarsa kendisi de kapana biliyor. 63A sigorta sanırım genel olarak tüm yükün bağlandığı sigorta yapıldı. Eğer KAR bağlansaydı 63A sigorta gerekmezdi. Burada sigorta ile ana elektrik hattı bir noktada bağlanmış. Sizin söylediğiniz bağlantı genel bir kuraldır. Fakat KAR sayaçtan sonra bağlanmalıydı.
  Yani burada yapılan işlemler genel işlemler ama KAR bağlanmamış.

 11. emre dedi ki:

  slm hocam bizim dairedki asansör panosunda kakr var ve elektrik kesildiğinde elektrik tekrar gelince kakr atıyor 40 amper 30Ma bence amperimi düşüktür diyorum

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   Merhaba,
   Eğer durum anlıksa elektrik akımının anlık gelişinden kaynaklı olabilir. Fakat yukarıda yazıda da belirttiğim gibi üç fazlı çalışan sistemlerde kaçak akım koruma rölesi en az 300mA olmalıdır. Gerçek sebebi budur diye düşünmekteyim.

 12. osman dedi ki:

  sadık bey merhaba.8 daire olan bir apatmanın her dairesinde kaçak akım rölesi var. dairelerden 1 tanesinin kaçak akım rölesi atıyor.diğerlerinde atma yoktur.yük yokken daire de deneneme yaptığımızda yine kaçak akım rölesi atıyor.nasıl halledebiliriz sorunu

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   iki ihtimal var gibi duruyor. Ya kaçak akım rölesi arızalı ya da ev tesisatında kısa devre var. Bu iki ihtimal den biridir diye düşünüyorum. Elektrikçi çağırırsanız o sorunu bulacaktır.

 13. ahmet kınay dedi ki:

  sadık bey merhaba,
  dairemizde kaçak akım rulesi atıyor.önceleri sıkıntının çamaşır makinasının taktığımız prizden kaynaklandığını düşünüyorduk.makinayı kullandıktan sonra kapatıyor ve fişi prizden çekiyorduk.tekrar çalıştırmaya başlayınca(fişi prize sokunca)kaçak akım rulesi atmaya başlıyordu.bizde çözüm olarak fişi prizden çıkarmamayı uygun bulduk.geçenlerde eşim ütü yaparken(ütü başka prize takılı)gene kaçak akım rulesi attı.o da çözüm olarak uzatma ile başka prizi kullandı.dün çaycının fişini mutfak prizine takınca tekrar attı.bugün işyerinden arkadaşımla eve gidip ruleyi değiştireceğiz,bakalım bir sonuç alınacak m?sizin bu konudaki fikrinizi alabilir miyiz?teşekkür ederim…

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   KAR zamanla en baştaki hassasiyetini kaybede biliyor. Değiştirmek sorunu çözebilir çözmeye de bilir. Bundan dolayı son kontrolleri iyi yapın ve sorunun röleden kaynaklı olduğundan emin olun.
   Bol şanslar 🙂

   • ahmet kınay dedi ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim.Önce binanın bodrumundaki trafoya baktık,gördük ki bizim dairenin sigortası diğer dairenin sigortasından farklı(yani değiştirilmiş).Elektrik konusunda maalesef evi aldığım adam hiçbirşey söylemedi.Neyse eve çıktık,arkadaş evdeki prizlerde kaçak aradı,bulamadı.Trafonun anahtarını bulmak için eski yöneticiyi aradım,bizde olmaz dedi.Bende durumu açıkladım.Oda bu binada herkesin KARI atıyor.Trafo yetersiz kalıyor dedi.Bizde yeni yönetici ile görüşüp,medaşa gitmesini söyledik.Meğer yeni yöneticinin KARı da arızalıymış,oda çözümü iptal etmekte bulmuş.Velhasıl bizde oluşan kanaat trafonan yetersiz geldiği ve elektriğin yükü kaldırmayıp,KARI attırdığı yönünde.Zannedersem daha önce elektrik aşağıdan atıyormuş ki(bina trafosandan)bizim evin sigortası değiştirilmiş.Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?fikir beyan ederseniz seviniriz.

    • Sadık Bozkurt dedi ki:

     İlk olarak şunu söyleyeyim ki kaçak akım rölesi için ne söylense inanabilirim 🙂

     Güö yetersizliği böyle bir duruma yol açabilir diye düşünüyorum. Ama neye göre bu neticeye karar verildi. TÜm dairelerde ortak bir sorun mu? Yada elektrik dağıtıcısı şirketin gönderdiği elektrikten dolayı da olabilir. Zaman zaman bu tür sebepten sigortalar atabiliyor.

 14. ahmet aydın dedi ki:

  sadık bey selam bizim binanın girişinde pano var sekiz dairelik bina daireye giden elektrikler trifaze sayaçlarda üç fazlı normal mi.her sayaçın girişinde sadece 32A bir K otomat var, daha sonra dairelerin içine kadar yok dairelerin içinde v otomatlar var buraya K A R nasıl venereye bağlayabilirim,bi de kaç m A teşekkürler cevabınızı bekliyorum selamlar

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   tri Yunanca da üç demektir. Bundan dolayı trifaze üç fazlı sistemler için söylenir. Ama panoda dairelerin sayaçları tekfazlı yani monafaze olması gerekir. 32A sigorta az gibi en az 40A olmalı bence ama çokta sıkıntı değil. Dairelerin içine kadar başka sigorta olmaz zaten bu noktada hiç bir sıkıntı yok. Gelelim kaçak akım koruma rölesi takmaya bu işlem için KARnin kutudaki yeri önemli değil. Sigortaların sağ veya sol yanına takın. Sonrasında Ana elektrik kablosunu(normal şartlarda diğerlerinden daha kalındır.) Bunu KAR faz kısmına tıkın. Çıkışını ise sigortaların girişine bağlayın. Aynı şekilde ana nötr kablosunu KAR nötr kısmına girin. Çıkışından ise diğer nötr kabloları ile birleştirin. Hepsi bukadar. 30ma lik bir KAR takılmalıdır.

 15. gürkan dedi ki:

  Tam yükte 15kw ve 20kw yük çeken trafaze makina’lara takılabilecek KAR kaç (ma) olmalıdır.şimdiden ilgi ve halakanıza teşekkür ederim.

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   KAR’nin ma değeri 300ma olmalıdır. Ayrıca en az 60A e dayanıklı bir röle seçmelisiniz.

 16. mehmet ersoy dedi ki:

  daire içinde hiç arıza olmasa bile dışardan kaynaklı arızalar KAR ı attırmazmı.Mesala trafonun işletme topraklaması iyi degilse veya toprak direnci yüksekse,nötr hattında enerji varsa tersten tetikleyerek kar atmazmı.Bilgilendirirseniz memnun olurum.

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   sorduğunuz soru hakkında tam bir bilgiye sahip değilim fakat bence şu iki sonuçtan biri olacaktır. Sizin de dediğiniz gibi tersten tetikleyerek röleyi artırır. yada giriş değerlerine göre akım ölçmesi yapacaktır. Ama bana ikinci ihtimal daha doğru gibi geliyor. KAR iç yapısını iyi bilen birine sormak gerekli yada iç yapısını bulup incelemeli diye düşünüyorum.

 17. Ali Rıza İZGİ dedi ki:

  Sadık Bey merhaba.
  Bir sorum olacak:Elektrik saatımın giriş ve çıkışında otomatik sigortaya benzer bir ürün var, yukarıda sizin eklediğiniz kaçak akım rölesine benziyor. Üzerinde, birisinde Siemens c 32, birisinde c 40 yazıyor. Bunlar sigorta mıdır, otomatik röle midir? Kaçak akım rölesi değilse, alacağımız röle de buraya mı bağlanacak? İkinci sorum:Evdeki elektrikli cihazları voltaj değişimlerinden korumak için bir regülatör vb. düşünüyorum. Piyasada bulunan akım korumalı prizleri internette forumlardan incelediğim kadarıyla pek güvenli bulmadım. Bütün prizlere etki edebilecek, ana sigorta ya da saatın yanına konulan bir cihaz ya da benzeri bir sistem önerebilecek misiniz? Bunu tek bir akım kontrol ünitesiyle çözebilir miyiz yoksa her cihazın yanına bir regülatör mü koymalıyız? Teşekkürler.

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   Merhaba Ali Rıza Bey,
   Ürün eğer KAR ise üzerinde bir buton vardır ve üzerinde test monthly yazar.
   Kaçak akım rölesinin girişine ana hattan gelen faz ve nötr bağlanır çıkışı ise elektrik saatine bağlanır.
   Piyasada bulunan akım koruma röleleri hakkında pek bir bilgim yok bunun yerine ise evdeki sigorta kutusunun yanına gerilim koruma rölesi kullanabilirsiniz. İnternet de bu konuda yeterince bilgi bulabilirsiniz.

   • Ali Rıza İZGİ dedi ki:

    Bu arada elektrik saatim trifaze.
    Sadık Bey bir sorum daha olacak. Bugün bir elektrikçiye gittim. KAR taktırmak istiyorum dedim. Elektrikçi “hemen takalım” demedi. “Elektrik tesisatınızda problem varsa bunu takmanın anlamı yok” dedi. Ben de olmadığını düşünüyorum dedim. Herşeye rağmen takalım dedim. O da bana “işe yaramazsa tekrar iptal etmek gerekir ya da elektrik tesisatınızı komple elden geçirmek gerekir dedi. Tesisat işi büyük iş. Evim müstakil ve tesisat çok. Ne yapabilirim? Bir de evim büyük ve bütün elektrikli cihazlar bulunduğuna göre, ne tip bir KAR taktırmalıyım(amperi vs) Teşekkürler.

    • Sadık Bozkurt dedi ki:

     40A akım yeter diye düşünüyorum. yazıda bahsettiğim gibi 30ma KAR kullanılması gerekir. Tesisatta kısa devre yoksa bence hiçbir sorun çıkarmaz. Eğer KAR takıldığında röle atıyorsa bir yerlerde kaçak var demektir. Ama zaten böyle bir sorun varsa normal sigortalarda atar. Bir diğer sorun ise faz ve nötr arası kayıplar olabilir. Ama bunu görmek içinde röleyi takmak gerekir.

 18. Arif dedi ki:

  Merhabalar…Bir akrabamız aradı evlerinde şalter atıyormuş gitim baktım Fırını takınca kaçak akım atıyor hangi prize takarsak takalım KAR atıyor ama fırında bir sorun yok tamirciye götürmüşler orada sorunsuz çalışmış.Sorun Kaçak akım rölesinden gibime geliyor benim çünkü eski bir röleye benziyor adınıda hiç duymamıştım şimdiye kadar ne önerirsiniz bana röleyi değiştirirsem sorun çözülürmü?

 19. ömer dedi ki:

  selamın aleyküm öncelikle hikayeyi anlatmadan direkt sorumu soracağım ben. pano da sigortalardan linye ayırmadan önce mi bağlayacağız KAR ı?

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   alaykümselam sorunuzu anladığım kadarıyla anlattım. Eğer cevap yetersizse açıklarsanız tekrar yazarım.

   Eğer daire içindeki sigorta kutusuna tatıyorsanız. Ana kabloların faz ve nötr uçlarını KAR’ın giriş kısmına takın ve çıkışından fazı sigortaların girişine nötrü ise nötrler ile bağlayın.

 20. adnan dedi ki:

  slm.ustam benim sorunumda.3lü fiş yanıyorifakat sigorta atmıyor.nedeni nedir ustam ne yapmam gerekiyor tşk.

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   sigortadan kastınız normal sigorta ise üzerindeki amper değerini aşmadığı sürece atmazlar. Ama KAR olsa bile atmama ihtimali var. Bu durum gayet normal ark oluştuğunda kaçak değeri düşük ise KAR yine atmayabilir.

 21. yasin dedi ki:

  hocam şemadaki elemanlardan yani rölenin iç yapısındaki elemanların ne olduğundan biraz bahseder misiniz

 22. M.Erhan GÖKULU dedi ki:

  Sadık bey ; Benim dairem 7-8 senelik bir binada. Tesisat yeni yani. Daire içindeki panoda 40A 30ma trifaze kaçak elektrik koruma rölesi var. Ben 3 senedir burada oturuyorum. KAR 2-3 saatte bir atıyordu. KAR den şüphelendim ve değiştirdim. Durum düzeldi. İki sene sıkıntı yoktu. Bir aydır tekrar başladı atmaya. Yine KAR2ı değiştirdim. Bu sefer durum değişmedi. Bazen 2-3 saatte bir, bazen yarım saatte iki kere atıyor. Tesisatta herhangi bir kaçak olsa 2-3 saat beklemez, şalteri kaldırınca hemen tekrar atar diye düşünüyorum. Prizlerdeki tüm fişleri çıkarıyorum, hatta hiç yük yokken, sabaha karşı bile atıyor. Burada dikkatimi çeken birşey var. Panonun yakınlarına sonradan ilave sıvaüstü bir priz taktırdım. Prizi takan usta, fazı bir sigortanın (Priz grubu sigortası)çıkışından, NÖTRÜ KAR’IN NÖTR ÇIKIŞINDAN, Toprak hattını ise topraklama kablosundan almış.( Buattan almaya üşenmiş olmalı).. Yani KAR’ın nötr çıkışında iki çıkış var. Bu nötr bağlantısı mı sıkıntı yaratıyor?Sorunum bundan olabilir mi? Veya ne önerirsiniz. Birkaç ustaya gel şu işi hallet dedim. O iş karışık, tesisatın tümü elden geçmeli falan dediler, gelmek istemediler… Para kazanmak istemiyorlar sanırım. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar…

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   Tesisatçılar da kendi çapında haklı ama siz iyi bir ayrıntı yakalamışsınız. Piriz elektriğinin nötr ucunu nötr barasından alarak deneyin derim. Yada yalıtım sorunuda olabilir. Faz nötr ve topraklama uçlarının bir yere temas etmediğinden emin olun.
   Ama bir tesisatçıya görse daha iyi olur diye düşünmekteyim.

 23. M.Erhan GÖKULU dedi ki:

  Elektrikli bir cihazın içerisinde ( buzdolabı v.b.) yada cihazın dış kablosunda kısa devre varsa önce bağlı olduğu sigortayı mı attırır yoksa önce KAKR mi atar? Önce KAKR devreyi açar derseniz. Cihazda kısa devre henüz gerçekleşmeden önce, kablodaki çok az deformasyondan (ısıdan-ezilmeden)da etkilenip KAKR devreyi açar mı? Yani buzdolabı henüz kısa devre yapmamışken ve fişe takılı iken, 2-3 saatte bir atmasını bir ön haber olarak mı algılamak lazım? Sizi çok meşgul ettim. Bu konuda çok sıkıntılı bir durumdayım çare ve sebeplerini arıyorum. Kusura bakmayın.

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   buzdolabını fişini çektiğinizde sorun düzeliyorsa sorun buz dolabındaki elektrik bağlantısında olabilir. Nötr faz yada toprak bağlantısı büyük ihtimalle buzdolabına yada duvara temas ediyor olabilir. yada kabloda ezilme ısınma gibi sorun varsa kablo zedelenmiş olabilir.

 24. Hakan K. dedi ki:

  Hocam öncelikle yardımlarınız ve ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim. Biz evde profilo marka ütü kullanıyoruz. Daha önce pek sorun yaşamamıştık. Ancak ütü daha önce bir iki defa sigorta kutusunun başında başında bulunan sanırım kaçak akım rölesini attırmış ama başka prizde deneyince sıkıntı olmamıştı. Bir haftadır. evde hangi prizde denersek deneyelim. Ütü doğrudan sigortayı attırıyor. Diğer cihazlarla herhangi bir sorun yaşamadık. Atan mekanizmanın cahilliğimiz mazur göreün ne olduğunu bilmiyorum ama sigorta kutusunun en başında ve sigortaların kaldırılan tuş kısımları siyah iken bu parçanın beyaz acaba sorun ütü de olabilir mi. Saygılarımla.

 25. Sadık Bozkurt dedi ki:

  Yorumunuz için çok teşekkürler gelelim asıl konumuza 🙂
  Ütü içerisinde su bulunduğundan dolayı içi zamanla kireçlenip aşınıyor. Sizin bahsettiğiniz sigorta kaçak akım rölesi ise faz nötr arasında temas yada kaçağa göre atıyor. Ütü içerisinde temas olmuşsa ve bir kaçak söz konusu olmuş olabilir. Bundan dolayı rölenin atma ihtimali çok yüksek. Tek sorun ütü takıldığında ise ütüyü kontrol ettirebilirsiniz.

 26. M.Erhan GÖKULU dedi ki:

  Sadık bey, yorumunuz için teşekkür ederim. Burada sorunları paylaştıkça çözümlerde çıkıyor. KAKR çok emniyetli olmasının yanında herşeyden etkilenen bir aparat. Aslında basit bir sistem ama 30 mA gibi ( hatta 20 mA farkta ) küçük bir farkta insanı bayağı uğraştırıyor ve yoruyor. Röleden çıkan 2. nötrü(prize giden) söktüm ve önerdiğiniz gibi ( ve en doğrusu )nötr barasından aldım. Bu defa 15 dakikada bir atmaya başladı. Bu 3 saat kadar sürdü. Ve sonra devreyi hiç kapatmadı. Kesin ikaz verdi yani. Devre sürekli açık kaldı. Prize takılı tek cihaz buzdolabıydı. Fişini çektim tekrar denedim. Röle devreyi kapattı. Prizden şüphelendim dolabın fişini başka pirize taktım yine attırdı. Esas suçlu buzdolabıymış. Ama baradan alınan nötr bunu kesin şekilde çıkardı ortaya. Önceki bağlantı nedense dolabının fişi takılıyken de bazen devreyi açmadığı için yanıltıyordu. Yani sorunu birlikte çözdük. Teşekkür ederim. Dün sabaha kadar bununla uğraştım ama hallettik. Çok faydalı bir sayfanız var sizi tebrik ederim. Başarılar ve iyi çalışmalar dilerim.

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   Sorunun çözüldüğüne sevindim. Sonuç hakkında geri dönüş yaptığınıza daha da sevindim. Zaten normal çalışan sistem bir anda arıza veriyorsa genellikle cihazdan kaynaklı oluyor. Buzdolabınızın sorunu ne peki? Kablo yada klemens bağlantısında metale temas olabilir. diye düşünmekteyim.
   Bu arada sitem için söyledikleriniz için de teşekkürler 🙂

 27. ali dedi ki:

  Merhaba Sadık bey.
  35 daireli bir binanin 10 tane dairesine ait 300mA KAR lar sürekli atiyor. KAR lar değişti sorun cozulmedi. Başka neden olabilir. Teşekkür eferim.

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   bence böyle bir sorun varsa tesisatı yapan kişi ile irtibata geçmeniz en iyi yöntemdir. Çünkü sistemi en iyi bilen kişi tarafından çözüme ulaşmak daha kolay olur. Kablo çapı, kablo ek yerleri, topraklama hattı vb. pek çok sebep olabilir. Daha ayrıntılı yardımcı olabilmem için daha ayrıntılı bilgi vermeniz gerekir. Ama bu sorun anca bir teknik uzman tarafından çözülebilir. Daire nerede acaba?

 28. Mehmet Ali Akıncıer dedi ki:

  Sayın Sadık Bey,
  Benim 25 sene evvel Almanyadan aldığım fırını daha yeni elektriğe bağladım. Üst tarafındaki ocaklarda elektrikli. Trifaze, fakat monofazede bağlanabiliyor. Zaten Ana trafodan (Sokakta)uzak olduğum için 380V elde etmem mümkün değil, yük altında gerilim çöküyor. Bende monofaze bağladım, üzerindeki şemaya bakarak. Ocak kısmı(Üst tarafı) çalışıyor. Gelelim soruma: Fırını açtığım zaman (Alt ve üst kısmı birlikte-Tavan ve taban) örneğin 50 derecede 3 dakika kadar ısınıyor sonra aniden KAR’ı attırıyor (gecikmeli olarak)Sonra KAR’ı devreye sokmak istediğimde, aniden KAR atıyor. KAR’ı 12 sene evvel taktım Model: SCHIELE 30ma 40A 3 Faz Un 230V 400V IP40 4pol FI-Schutzschalter. Arıza neredn kaynaklanıyor, örneğin; fırının alt veya üst rezistansı ısındığında ucu ısıdan genleştiğinden şaseye temas edip kısa devremi oluyor? yardım ederseniz size çok minnettar olacağım. Teşekkürler.

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   KAR kesinlikle gecikmeli çalışan bir röle türü değildir. Eğer 30ma üzeri kaçak algılarsa direk atar. Ya dediğiniz gibi rezistanslar gevşeyip gövde ile temas ettiğinden atıyor olabilir. Yada sorun direk priz kaynaklı olabilir. Fırın çalışırken kablolar ısınıp genleşiyor olabilir. KAR’ın bozuk olma ihtimalini bir yazı ile anlamak çok güç ama sadece fırında sorun çıkarıyorsa bence sağlam demektir. Fırından önce Prizi düzenli olarak kullanıyor muydunuz?

 29. Mehmet Ali Akıncıer dedi ki:

  Değerli Sadık Bozkurt,
  İlk evvela soruma verdiğiniz çok çabuk cevap için çok teşekkür ederim. Size birkaç ipucu daha vermek istiyorum. “İlk evvela sorunuza cevap olarak, enerji hattında gelen 3 faz var ben sadece bir hattı kullarak(Monofaze) 6mm karelik TTR kablosu ile(çünkü fırın 3000W çekiyor) bağlantıyı direkt yaptım, piriz yok.” İpucu şu: Fırının alt kısmını(Taban) çalıştırdığımda hiç bir sorunun olmadığını tespit ettim. Daha sonra fırın sıcakken şalteri üst kısmına(Tavan) çevirdim, KAR anında attı. Fırını soğuduktan sonra tekrar şalteri üst kısmında(Tavan) denedim, ilk evvela çalıştı 2-3 dakika sonra fırının üst kısmı ısınmaya başlayınca KAR gecikmeli olarak tekrar attı. Bugün fırının üst kısmını söküp tüm bu dediğiniz bağlantıları kontroldan geçireceğim. Bakalım ne bulabileceğim! Tüm bu işlemleri ben yalnız yapıyorum. Kendim Elektronik Yüksek Mühendisiyim ve emekli Öğretmenim, ama branjım zayıf akım üzerine fakat elektrik konusunda her konuda olduğu gibi spesifik her branja büyük saygım var, evin (3 katlı bir villa) tüm elektrik tesisatını kendim döşememe rağmen. Sizin acaba şu anki konumda bir tavsiyeniz olabilirmi? Vediğiniz bilgiler için size teşekkürü borç bilirim. Sevgi ve saygılarla.

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   fırından dolayı atıyorsa sorun fırından dolayı olabilir. Fırını kontrol ettiniz mi? resistans gövdeye temas ediyor mu? Yada sıkıntının kaynağı şuda olabilir. tavan çalıştığında sıkıntı olmuyorda ikisi çalışınca oluyorsa alt üst çalışınca çeken akım miktarı artacağından denge de bozulabilir. Bundan dolayı 30ma lik fark oluşuyordur buda KAR’ı attırıyor olabilir. Eğer sorun buysa şöyle bir açıklama yapayım Kar zamanla hassasiyetini kaybeder yada normal bir röle tam hassas ölçüm yapamaz. Bunun için siemens gibi daha iyi KAR takarsanız sorun çözülebilir.

 30. Mehmet Ali Akıncıer dedi ki:

  Sadık Bey,
  Büyük bir mutluluk içinde sorunun halolduğunu söyleyebilirim. Daha evvel söylemiştim, bende 3 faz var diye. Fırının bağlı olduğu fazdan alıp diğer bir faza (daha az yüklü) bir faza bağladım, sorun çözüldü. Bu yaptığım deney söylediklerinizi doğruladı. Çünkü fırının altı bir rezistans üzerinden çalışıyor, oysaki üst tarafı 2 Rezistans üzerinden (ikisi seri bağlı) doğal olarak daha fazla akım akıyor ve KAR’ı yüklüyor (birde ilave olarak fiziken on küsür sene yaşlı KAR, mekaniksel görevini yitirdiğinden atıyor olmalı diye düşünüyorum. Sorun çözülmesine rağmen dediğiniz gibi yeni bir Siemens KAR ile değiştiricem. Kafam rahat olsun. Bu duruma gayet tabii eşim de çok sevindi, en nihayet fırını kullanabileceğinden ötürü. Sadık bey, sizin bilge bir şahıs olarak yardımınızdan dolayı size minnettarım. Ocak kısmı da elektrikliydi, onu söktüm yepyeni olmasına rağmen safdışı kaldı çünkü bulunduğum yere (İstanbul-Durusu/Karaburun) doğalgaz geldi ve bende Siemens bir doğalgazlı ocak aldım yakında bağlanacak. Yoksa bugünkü elektrik fiyatları ile çok büyük yıkım oluyordu. Neyse kafanızı şişirdim sanırım özür dilerim. Tekrar teşekkürler. Hoşçakalın, belki ilerde tekrar yazışmak üzere…..

 31. ugur yilmaz dedi ki:

  Iyi aksamlar sadik bey.

  Ben yeni ankastre firin aldim. Servis baglamaya geldi. Kurulumu yapinca firin icin ayarlanmis prize cihazi takar takmaz ana sigorta atti. Kaldirdik tekrar takti yine atti. Benden bir uzatma kablo istedi ve bunun vasitasiyla baska bir prize bagladi, sorun olmadi. Daha sonra bir baskasina bagladi yine sigorta atmadi. Ama o prize takar takmaz atiyor. Bir elektrikci cagirin, problem bu prizde dedi ve gitti. Nedeni ne olabilir acaba, yardimci olabilir misiniz?

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   Eğer elektrikten işlerinden anlıyorsanız prizi açıp bağlantıları kontrol edin. Nötr ve toprak ucu yanlış bağlanmış olabilir. yada buat kısmında bağlantı hatası olabilir. Eğer bu işlerden anlamıyorsanız bir usta yada bilen birinden yardım istemek sizin için en doğrusu olacaktır.

 32. mehmet dedi ki:

  Merhaba;
  Evimizde KAR var 30ma.çalışıyor test butonundan test ettim ve elektrikli ısıtıcı taktım ısıtıcı belli noktaya geldiğinde KAR atıyor buraya kadar bir problem yok.Şebeke cereyanı kesilip geldiğinde üst komşumuzu KAR ı atıyor bizimki atmıyor.Buzdolabı kartımız yandı 200 tl ödedik ve sorun cereyan ilk geldiğinde yüksek akımlı yada düşük akımlı geliyormuş buzdolabı kartı bu sebepten yanmış(tamircinin bilgisi bu şekilde).Eğer farkına varırsam cereyan gittiğinde ana şarteli kapatıyorum ve dışarı bakıp cereyanın geldiğini görünce şarteli açıyorum.Bu şekilde bu tür arızaların olmasını kendimce engellediğimi sanıyorum.KAR ın işi değilmi bu bunu nasıl çözeceğim yani yüksek yada düşük akımda KAR bir işe yaramıyormu ve bunun basit ve ekonomik çözümü varmı?
  teşekkür ediyorum.

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   KAR’ın ana görevi insanların akıma kapılmasını engellemektir. Sizin bahsettiğiniz durum ise tamamen farklı bir durumdur. Elektrik bazen makinelerin kaldırabileceği gerilim değerinden çok düşük yada çok yüksek gelebilir. Bu tür durumda genellikle herhangi bir cihaz zarar görebilir. Bunun için bir zaman rölesi kullanarak dairenizdeki ana faz ve nötrü geçikmeli olarak devreye sokarak yapılabilir. Örneğin elektrikler gitti zaman röleli kontrol yaparsanız elektrikler geldikten 5-10 saniye gecikme ile bu tehlikeden korunabilirsiniz. Sizin şalteri indirme yöntemi de bir çözümdür. Fakat manuel bir çözümdür.

 33. mehmet dedi ki:

  Zaman rölesini,evdeki şartllerin olduğu yeremi takacağz?Tarif ederseniz ben takabilirmiyim?Fiyat ile ilgili bilginiz varmı?önceki bilgileriniz için teşekkkür ederim.

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   elektrik bilginiz hakkında bilgi sahibi olmadan bir şey diyemem. Kısaca tarif edecek olursam zaman rölesini bir başka normal röleyi çalıştıracak şekilde bağlayacaksınız. Sonrasında ise rölenin ana kontaklarına daireye gelen ana faz ve nötr kablosuna bağladıktan sonra elektrik kesilmesi gibi durumlarda elektrik tekrar geldiğinde zaman rölesi geçikmeli kapanır

 34. necati dedi ki:

  soru 1)binada toprak hattı düzgünse veya zayıfsa her iki durumdada prizlerden gelen toprak kabloları elektrik panosuna en yakın boatta birleştirilip ordan tek kablo ile elektrik panosu içindeki nötr barasına bağlanmış olursa bu sistemde kaçak akım rölesi çalışır mı?bağlanmış olursa diyorum çünkü bütün prizlerde topraklı priz var ve açıp bakıldığında prizlerde toprak kablosu sarı yeşil toprak bölümünde bağlı. yani prizlerde sıfırlama dedikleri şey yokmuş.panoda nötr barasının en alt ucunda bir sarı yeşil kablo bağlı.soru 2) kaçak akım rölesi trifaze. bağlantı şekli şöyle yapılmış doğrumu. gelen ana hat 4 adet kablolu. 3 adet kablo önce w otomata girmiş ana kablonun nötr kısmı röleye girmiş.w otomattan çıkan 3 adet kablo rölete girmiş. rölenin altından çıkanlar sayaça gitmiş. sayaçtan dağılmış . yani röle ve w otomat sayaçtan önce bağlı doğru mu bu bağlantı şekli?
  birde şunu ilave edeyim röle test düğmesine basınca yanan lambalar hemen sönüyor.ve rölenin mandalı aşağı düşüyor. bu rölenin doğru bağlandığını herhangi bir kaçak durumunda insanın çarpılmayacağını rölenin çalıştığını kesin gösterir mi.?

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   1. soruyu çok iyi anlayamadım anladığım kadarı ile şunu diyebilirim eğer nötr ile toprak bir hatta toplanmış ise bu istenmeyen bir durumdur. Hele birde kaçak akım rölesi varsa problemden geçilmez. Bu konuyu iyi öğrenmelisiniz toprak ve nötr hattı düzgün yapılmış mı?

   2. sorunun cevabına gelirsek sayaçtan önce w otomat ve KAR en doğru bağlantı şeklidir disek abartı olmaz.

   3. sorunun cevabı ise o mandal rölenin çalıştığını ve kendini kapayabildiğini gösterir. Eğer mandala bastığınızda devreyi açıyorsa röle doğru çalışıyor demektir. Fakat rölenin hassasiyetini kaybetmeside söz konusu olabilir.

 35. ALİ dedi ki:

  Merhaba Sadık bey;
  Biz çoğunlukla pres makineleri olan işyerimizde kaçak akım rölesi taktırmak.İstiyoruz.Ancak ikna konusunda elektrik bilgimizin az olmasından dolayı eksik kaldık.Benim size bir kaç sorum olacak;
  1)Kaçak akım rölesinde panoların volt-akım-KW sınırlaması var mıdır?
  2)Pres panolarına bağlandığında makineler çalışmaz duruma geliyor nasıl engelleyebilirz?
  Şimdiden teşekkürler..

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   bir sınır kesinlikle olması gerekir bu bilgiler katologda mevcuttur.
   2. soruya cevap ise ana hattın düzgün geliyor olması önemlidir. Ayrıca makinenin topraklaması yapılmış olmalıdır.

 36. mustafa efe dedi ki:

  Merhaba hocam yeni aldigimiz evde daha yrni beyaz eayalarimiz geldi mutfakta prize bulasik makinesini taktik kacak akim atti prizden fisi cktik banyoya gectik camasir makinesini taktik gene kacak akim atti gene kaldirdik buzdolabini taktik atmadi ne yapmam lazim smdi btn eayalar calisiyor atmiyor ayni prizlerde ???? Smdiden tesekkurler

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   Merhaba,
   Anladığım kadarı ile makineler sıfır eğer böyleyse KAR sürekli atıyorsa cihazın teknik servisi ile iletişime geçmek en mantıklısı olacaktır. Eğer yanlış anladıysam yani makine sıfır değilde eski evinizden yenisine taşınmış ise taşıma esnasında bu cihazlar böyle sorunlar çıkarabiliyor. Sarsıntıdan kaynaklı bir kablonun gövdeye temas etmesi gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Yada daha başka sorunlar Bu da rölenin atmasını tetikler. Böyle bir durumda da bir tesisatçı yada cihazlar için teknik servis çağırmayı düşüne bilirsiniz.

 37. mustafa efe dedi ki:

  Makineler sifir hocam evde sifir daha prizler ilk defa kullaniliyor elektrikci cagirdik butun prizleri kontrol ettirdik duatlarla prizlerle sikinti olmadigini soledi ilk takmada attirdi camasirla bulasik makinesi bugun denedik bugun calisiyo atmada yok ilk takamada atti ama smdi atmiyor bi seferlik bsy olma olasiligi varmi sizce

 38. mustafa efe dedi ki:

  Makine aldigimiz servisteki arkadaslar regulator koymamizi solediler bana pek mantikli gelmedi kacak akimla regulatorun bi bagdas kuramadim ilk tkmadan sonra bi daha atmadi neden attigini cok mrk ediyorum acikcasi simdi kullanip beklemekten baska carem kalmadi herhalde

 39. mehmet ali dedi ki:

  yeni evimize taşındık.apartman sıfır.ama hangi prize ne elektrikli aleti taksak anında kullanılan cihazın watt değerine göre ya daire sigortası atıyor ya da apartman ana sigortası atıyordu..bütün ev aletlerinde aynı sorunu yaşayınca tesisatı yapan müteahhidin akrabasını çağırdık..KAR takmaya mecburuz ama işte böyle sorun yaratıyor deyip KAR lerini söktü ve herkese teslim etti.TEK gelirse gösterirsiniz diye..ve tabi ki artık sigortalar atmıyor ama açıklama bana hiç inandırıcı gelmedi.daha önceki evimizde de KAR vardı ve böyle sorun yoktu..acaba topraklama mı yok ya da yüzeysel? sorun ne olabilir?teşekkür ederim

 40. mert dedi ki:

  kaçak akım rolesi sayaç içinde sigortalardan önce mi yoksa sonra mı konuyor…

 41. fatihtan dedi ki:

  röle gece atıyor ve hergün değil 2-3 günde bir atıyor
  gece çalışan buzdolabı ve akvaryum çamaşır bulaşık mak. fişleri takılı ama gece onlar çalışmazken atıyor. röle çin malıymış öğrendim.

 42. Mutlu dedi ki:

  Merhaba;
  öncelikle bu konuda herkese bilgi vermeye ve yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim…Zira önemli bir konu…
  Benim şöyle bir sorum olacak trifaze olan yerlerde en 300 mA kaçak akım kullanılmalıdır demişsiniz…Ama çıkan yönetmeliklerde, mevzuatlarda insanı ilgilendiren her konuda monofaze ve trifaze ye bakılmaksızın 30 mA kaçak akım isteniyor. Mesela Asansörlerin ana besleme panolarında, veya fabrikalarda kullanılan vinçlerin yada diğer cihazların panolarında. Bu konu hakkındaki görüşünüz nedir. Birde gecikmeli tip kaçak akım röleleri nerelerde kullanılır, avantajları nelerdir, bilgilendirirseniz sevinirim

 43. Burak Mızrak dedi ki:

  300 ma dolaylı 30 ma direk temas içindir. Ama topraklama yönetmeliğinde direk temasta zorunlu tutulmuştur. monofaz trifaz da olsa sisteminiz 30 ma kullanmak zorundasınız. 300ma yangına karşı ve dolaylı gövde temasına karşı korumak için kullanılır.
  gecikmeli tip kar var mı bilmiyorum ama gecikmeli tip sigortalar ilk kalkışta çok yüksek amper değerleri çeken makinalarda kullanılır. eğer kar içinde gecikmelisi varsa bu sadece çekilen maksimum akım değerini etki edecek şekilde (30ma veya 300ma değerlerini değiştirmez) etki eder.

 44. YUSUF dedi ki:

  MERHABA KAÇAK AKIM ROLESİ VE SİGORTA TOST MAKİNASI TAKILDIĞINDA ATTI.ŞALTERİ KALDIRDIĞIMDA TALIKAN PİRİZE ELEKTRİK GELMİYOR ARTIK. KAR ÜZERİNDEN KONTROL ETTİM ÜÇ ÇIKIŞ TAN İKİSİNDE ELEKTRİK VAR AMA TOST MAKİNASINI KULLANDIĞIMIZ PİRİZE GİDEN SİGORTAYA ÇIKIŞ YAPAN BÖLÜMDE ELEKTRİK YOK. KAR BOZULMUŞ MUDUR. BOZUK DEĞİLSE BU BÖLÜMÜN TAMİRİ MÜMKÜN MÜ

 45. muzaffer dedi ki:

  merhaba aynı sorunu ben de yaşıyorum bi elektrikçi çağırdım elektrik hattında nötr elektrik kaçağı olduğunu söyledi ve nötr kablosunu KAR’a bağlamadı ve diğer kablolara bağlayıp bantladı. şimdi bu elektrikçi KAR’I devre dışı mı bıraktı? herhangi bi olumsuzluk yaşama ihtimalim nedir? cevap verirseniz çok sevinirim. teşekkürler.

 46. Mustafa dedi ki:

  Sadık bey sıfırlama kablosu ile topraklama kablosunu bağladığımızda röle atıp duruyor sorun ne olabilir

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   nötr üzerinden topraklama yapılırsa KAR atar bu normal bir şey sıfırlama yöntemi Kaçak akım rölesi olan tesisatlarda kullanılamaz.

 47. cagAn keles dedi ki:

  Merhaba sadik bey;
  Yeni tasindigim evde merkezi uydu sisteminin anten kablosunu tv ye taktigimda kar attiriyor. 2 anren noktasinda da ayni sorun var.tam olarak Anten kablosunun icindeki sacakli telleri tv ye baglu olan anten kablosunun teline degdigi zaman atiyor. Sorun ne olabilur sizce?

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   tv kablosu üzerinden elektrik akımı geçmesi tuhaf ayrıca tv kablosu KAR ile bağlı değildir sorunun başka bir sebebi olduğunu düşünüyorum

   • Çıldıracam dedi ki:

    Sadık bey Bnde aynı sorunu yaşıyorum yeni tv aldım uydu alıcısını takıyorum çalışıyor sinyal yok diyor anten kablosunu takıyorum kar atıyo anten kablosunun sadece ortasındaki tek damarı takıyorum sorun yok ama saçaklılar değince kar atıyo tv yi başka yerde denedim sorun yok uydu alıcısını denedim sorun yok o uyduyu aldım eve geldim yine kar attı ama aynı yerde aynı uydu alıcısı tüplü tv takıyorum hiiç problem yok çıldıracam yardım lütfen

 48. Ali Rıza dedi ki:

  Merhaba Sadık bey, 2 sene önce evde sıfırdan tesisatı yenilettim. Kaçak akım rölesi Siemens 30ma 3 fazlı haftada bir atmaya başladı. En son dün gece attığında buzdolabını fişe takar takmaz atmaya başlayınca buzdolabından şüphelendim. Başka bir pirizde yine attı. Bir iki deneme sonrasında düzeldi şu an için sıkıntı yok. Bu rastgeleliğe anlam veremiyorum. Eğer dolapta bir sıkıntı varsa sürekli sorun yapmaz mıydı? Neden rastgele zamanlarda atar? 2 sene KAR değişimi için makul bir süre mi? Teşekkürler

 49. mehmet çetin dedi ki:

  sayın hocam ben bir evin tesisatını gözden geçirip yani topraklama yapıp KAR bağladım.ancak havalar bozulunca şimşek atma anında KAR atmış. bunun serbebi nedir. saygılarımla

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   topraklama hattı üzerinden şimşek sırasında akım geçmiş olabilir. Bu durumda kaçak akım rölesinin atması gerekir.

 50. egemen aydın dedi ki:

  Sadık Bey merhaba,

  Benim de sorunum Kaçak Akım Rolesinin atmasıyla ilgili. Yeni evimizde olan elektrikli ürünlerde sadece elektrikli ocak,elektrikli şofben yada fritöz gibi ürünlerde role kendiliğinden atıyor. Fazla akım çekiyor diyeceğim fakat buzdolabı,çamaşır makinası,fırın,ütü ve kombi gibi elektrikli eşyalar sorunsuz çalışıyor. Farklı prizlerde de denememe rağmen bu tarz termostatlı / ısıtıcılı şeyler direk roleyi attırıyor. Garip bir diğer durum ise mesela fritöz ilk başta çalıştı ısıyı 190 a getirdiğimde attı. Daha sonra fişten çekip roleyi kaldırdım ve cihazı kapalı duruma getirip tekrar fişe takmamla yeniden attı. Cihaz kapalıyken prize fişin ilk temasında role atıyor. Bir daha denediğimde ana sigorta olan apartmanın içindeki sigortamızı attırdığını gördüm. Sadece bu 3 cihaz sıkıntı çıkarıyor. Diğer cihazlar sağlıklı olarak çalışıyor. Sebebi ne olabilir acaba?

 51. Ozan BOZKUR dedi ki:

  merhaba sadık bey bizim çamaşır makinesi kaçak akım rölesini attırıyor . çamaşır makinesi tamircisi çağırdım makinede bir arıza bulamadı. elektrikçiye gittim sorun sigortada değil makinadadır dedi ve sigortayı değiştirmek için 100 tl para istedi . bende geri adım attım öğrenciyiz ve sorunun nerde olduğunu bulamadık bize yardımcı olur musunuz boşu boşuna para vermek istemyoruz 🙁

 52. Kerem dedi ki:

  Sadık Bey Selamlar.Bizim evde buzdolabı bir süre çalıştıktan sonra KAR atıyor.Prize ilk soktuğumda biraz çalışıyor daha sonra ısı veya nemden dolayı diye tahmin ediyorum KAR atıyor.Aynı şet toaster da da yaşanıyordu hadi onu attık ama buzdolabı çok maliyet ne yapmalıyım.
  Teşekkürler

 53. Sinem dedi ki:

  İyi akşamlar
  Ben 30 yıllık bir binaya kiracı okaeak girdim. Evde duşakabin pinapen gibi bazı sorunlaf için bir tamirci çağırdım. Tamirci evden çıkarken ekektrik panosunu gösterdi ve kaçak akım röleniz yok takalım dedi. Evin aydınlatması tüm odalarda spot şeklinde ve ev eski. Taktırmalı mıyım. Başıma il alır mıyım.

 54. Erdal Başocak dedi ki:

  Kaçak akım rolesinde faz ve notr yeri değişirse çalışır mı?yardımcı olmanızı rica ederim.
  tşk

 55. Ercan Çelik dedi ki:

  Sayın Hocam; Evde Fırını Kullandığımızda İlk Fırın Açıldığında Herhangi Bir şey olmuyor, Ancak Fırın İçerisindeki Malzeme Piştiğinde Fırın Ayar Düğmesini Kapatırken Kaçak Akım Rölesi Atıyor, Kapatırken atamadığında Fırın Fişini Prizden Çıkartırken Yine Kaçak Akım Rölesi Atıyor. Diğer Elektronik Aletlerde bir sorun çıkmıyor. Fırında Kaçak Olsa Taktığımızda Atardı Diye Düşünüyoruz Ama Sorunu da Çözemiyoruz Yardımlarınızdan Dolayı Şimdiden Teşekkür Ederim İyi Bayramlar.

 56. Ercan Çelik dedi ki:

  İyi Bayramlar;

  Sayın Hocam; Fırını ne zaman kullansak Kaçak akım Rölesini Attırmakta ancak fırını ilk açtığımızda bir sorun yok içindeki malzeme pişip fırın ayar düğmesini kapatırken veya Fırın fişini prizden çekerken Kaçak akım rölesi atmaktadır. Bunun sebebi nedendir. İlk Fişi Taktığımızda veya fırını açtığımızda ve pişerken bir sorun yok fırını kapatınca ve ya Prizden Fişi Çıkarırken Atmasının Sebebi nedir Cevap Verirseniz Sevinirim Şimdiden Teşekkürler.

 57. şenol dedi ki:

  Sadık bey hemen konuya gireyim. 1.5 ay önce fatura ödemedigim için elektriğimi kestiler. Muhuru açtırdıktan sonra 5 dk sonra apartman panosundaki KAR attı. Kendim gidip kaldırdım. Düne kadar da hiç atmamisti. Dün tekrar attı. Gidip tekrar kaldırdım. 8 9 saat atmadan yine çalıştı. Ancak sabah yine atmış. Gidip kaldırdım ve yanında bekledim. Birkaç dakika sonra yine attı. Derin Dondurucu ve dolap fişini çekip Röleyi kaldırdım. Atmadi. Tekrar fişleri taktım. 13 saattir çalışıyordu. Az önce tekrar attı. Sorun ne olabilir. Şimdiden teşekkür ederim.

 58. fatma dedi ki:

  merhaba.benim kaçak akım rölesi ütüyü taktığım zaman atıyor, daha düne çalıştırdım atma olmadı bugün neden attı acaba, geçen sene bir kere daha böyle olmuştu babam kaçak akım rölesini bir kere indirip kaldırdı ondan sonra ütüyü ve ya herhangi birşeyi fırına taktığım zaman atma olmadı sorun ne anlamadım yardıcı olur musunuz

 59. Gökhan dedi ki:

  Hocam verdiğiniz bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim. Benim sorunumu yaşayan birisi var mı diye bütün yorumları okudum fakat göremedim. Evimde 1200 w lık bir termosifon var. Bu termosifonu çalıştırdığımda kaçak akım rölesi aşırı derecede ısınıyor. Ancak sigorta atmıyor. Test tuşuna bastığımda normal olarak atıyor. Bazen aspiratör çalıştığında da ısınma oluyor. Ancak bu ısınma öyleki sigorta kutusunu eritmeye başlamış. Hatta bu durumu da evdeki yanık plastik kokusundan farkettim. Bu sigortanın bu derece ısınması neden olabilir? Acaba bu röleyi değiştirsem sorun düzelir mi yoksa tesisat/cihaz kaynaklı bir problem midir? Şimdiden teşekkür ederim.

 60. tolgahan akkuş dedi ki:

  sadık bey yardımınıza ihtiyacım var; bizim dükkanın kaçak akım rölesi atıyordu röleyi değiştirdik 40 amper 300 mA di ama biz 40 amper 30mA taktık ama kaldırınca hemen atıyorudu akşam olduğu için o değerde 300mA değerinde röle bulamıyınca 32 Amper sigorta ile düz bağladık çalışıyo ama akşam fişleri söktüğümüz halde sabah geldiğimizde sigorta atmış oluyo dükkanın içinde ki sigortallardanda biri atmış oluyo kaldırıyoruz gün boyu çalışıyo sebebini anlıyamadık pirizlere baktık onlardada sorun görünmüyo yardımcı olabılırmisiniz. Saygılarımla

 61. murat kara dedi ki:

  Sadık bey ofis olarak kullanılan eski bir bina KAR yok.famat ofis içerisinde 1 odaya 3 bilgisayar kurmam gerekiyor bunun için 3×4 ttr ile sayaçtan 40 A lik sigorta ile odaya bağımsiz bir hat çekmeyi düşünüyorum.oda içerisinde 16A lik 3 sigorta ile 3 bilgisayara ayrı priz hattı çekicem..burada bağımsız çekeceğim bu hatta KAR nasıl kullanırım..şimdiden teşekkür ederim

 62. emrah dedi ki:

  fabrikaya 125 a ana sigortası olan 3 fazlı bir panoya kaç a kaçak akımrölesi konulmalı not: yangın dan korumak değil insan sağlıgı için oneden le tipi ve In akımı kaç olmalıdır tşk.

 63. Gonul Hasse dedi ki:

  EVDEKI O DIS SIGORTA ESKIDENDE ATARDI SAYIN SADIK BEY
  FAKAT BIR IKI DEFA DUZELTILDIMI DURURDU
  BU SEFER EVDE ELEKTIRILE ILGILI ISLER YAPTIRDIM ELEKTIRIK CALISANINA
  KESINTIDE YANAN LED LAMBALAR VE LAMBALIPERVANE GIBI BIRLIKTE CALISAN.
  SIMDI HER 1 SAATDE ATIYOR
  ELEKTIRIKCIYI SIMDI CAGIRACAGIM
  SIZIN UYARINIZ UZERINE
  COK FAYDALI IS YAPMISSINIZ KUTLARIM

  • turgut dedi ki:

   slm ıkı tane 3 fazlı motoru aynı hattan bı panodan besledım kacak akım rolesı de var sıemens 63 amper ıkı kwlık motor duzenlı calısıyo 5.5 kwlık motor starta bastıgım an kar atıyo…hersey aynı yerden gecıyo pekı bu 5.5 neden attırıyo…tabı ılk akla gelen 5.5 de var bı kacak ama neresınde kafayı sıyırcam….benım tahmınım kacak yok kalkıs amperı yuksek mı ayrı toprak da cektım attı topragı kestım yıne attı..bende kar ı attım suan problemsız ıcım rahat degıl lutfen acıklayıcı bı cevap kafam durdu anlaymıyorum cunku

  • enver dedi ki:

   İsten eve dondugumde tv nin dugmesine basip acmk istedim ve elektrikler gitti iki saniye icersinde eriye geldi tvnin fisinden oldugunu dusunup onemsemedim ama asagi yukari yarim saat 45 dk gbi araliklarla elektirigim gidiyor ve iki uc saniye icerisinde geri geliyor en son iki kesintide bu iki saniyelik zaman biraz daha uzadi.hava suan burda yagisli.ve elektrik gittiginde sayacin ekraninda da hic bsy yazmiyor salteri indrdgimde nasilsa o sekilde gozukuyor.elektrikci bulamadim saat gectiginden dolayi kimse gelmedi yarin gelelim diyorlar.acaba yasadgim sorun neden olablir ben bsy yapabilir miyim oneriniz var mi?

 64. EROL BEY dedi ki:

  benim evde prizlerin sıfırlama yapıldığını gördüm. kaçak akım rolesi alsam işe yararmı yani hem topraklama hem sıfırlama kısa devre edilmiş olsa yine çalışırmı. yoksa prizleri sökerek tek tek toprak hattınımı bağlamam gerek ayrıca hangi ayrıca bazı evlerde çabuk atan roleler mevcut fişi takrken bile hemen atan roleler var en ufak şeyde atıyor. bunların kalitelisi nedir snajder şems sımennss veya marka olarak tavsiyeniz varmı önemli bir konu olduğu için soruyorum teşekkürler acil yanıtlarsanı müteşkkir olr

 65. Ayse coskun dedi ki:

  İyi günler 1ay önce sabah hiçbir elektrikli aletim çalışmıyorken kaçak akım rölesi attı.Şalteri açtım tekrar attı.Tek tek fişleri çekerek şalteri kaldırdığımda hep attı.En son bulaşık makinesinin fişini çekince şalteraçıldı.Ben bulaşık makinesine akım korumalı priz takmışdım. Ondan kaynaklandığını düşünerek çıkarıp attım.Evelsi gün sabah bütün elektrikli aletleri kapatıp mutfağa geçtim ışığı açtım ve ışığın şiddeti giderek artti .patlayacak sandım ardından bulaşık makinesinden onun ardındanbuzdolabından ve diğer odasan pat pat pat diye 3 ses duydum.Her yeri koku kapladı.Neyse eletrikçi geldi.Kaçak akım rölesinin sağ alt gözü 4.bölmesi yanmış.Fazla elektrik yüklenmesi dedi.Benim sorum tedaş sokağımızda 1 hafta önce çalışma olmuştu ondan kaynaklanıyor olabilirmi.klimam ve bulaşık makinem kullanılamaz hale geldi.Diğer cihazlarımda akım koruyucu priz vardı.Onlara birşey olmadı.Bulaşık makinemde de olsaydı.Bu priz korur muydu.Yine böyle birşey olmaması için ne yapmalıyım.

 66. yusuf gerdaz dedi ki:

  merhabalaroturduğumeve jenaratör bağlı ve 4 adet priz ile 4 adet lamba bağlı bu jenaratör sistemine.dün akşam elektrikler 3 defa gitti geldi ve birkaç kez kaçak akım rölesi devreye girdi. sonrasında jenarötere bağlı olan priz ve lambalar normal şebeke elektiriği gelmesine rağmen çalışmıyor.bütün sigortaları kontrol ettim hepsi açık ancak hala çalışmıyor sizce sorun ne olabilir teşekkürler

 67. yakup acar dedi ki:

  Bizim evin kacak akim rolesi surekli atiyor bizde bi pecete yardimi ile tutturduk o sekilde idare ediyoruz.ne yapmamiz gerektegi konusunda acil aydinlatirsaniz sevinirim.

 68. mustafa önal dedi ki:

  Sadık bey elektirikli şofbenler hangi tür ve kaç milimlik kablolarla bağlanır, ayrıca standarlara göre hangi renk kabloların görevleri nelerdir yani nötr, faz, toprak hattı gibi bu konularda açıklayıcı bilgi yazarsanız sevinirim

 69. orhun gören dedi ki:

  Herkese iyi günler.
  Her yağmur yağdığında KAR atıyor, diğer komşularda KAR mevcut fakat sadece benim daire atıyor.çalışan her şeyi kapatsam dahi yağış sürdüğünde 5 dakikada bir atıyor
  4p 40A 30mA

 70. Ulaş dedi ki:

  Merhabalar,

  Ufak bir proje üzerindeyim. Projenin benim ilgilenmediğim taraflarında bu kaçak akım röleleri kullanılmakta. Bende bu cihazlar hakkında bilgi toplamaktayım. Yukarıdaki yorumlardan birinde W otomat yazmakta. Nedir bu w otomat dedikleri şey ? ek olarak 4x63A 20kA yazıyor aynı şekilde bunlar ne anlama geliyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Teşekkürler…

 71. Emrullah dedi ki:

  Merhaba yazınız için çok teşekkür ederiz..
  Benim kaçak akım rolesi şofbeni çalıştırınca atıyor..tahmini 10-12 yıllık..bozulduğunu nasıl anlarım… yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

 72. caner dedi ki:

  hocam merhaba
  ben evimde termisfon kullaniyorum ve termisfonu 0 konumundan 2 konumuna getirdigim zaman kacak akim rolesi atiyor acaba cozumu 30ma yerine 300ma kullansam cozum saglayabilirmiyim. veya hangi yolu izlemeliyim

 73. emrah çatak dedi ki:

  kaçak akım rölesi faz-nötr arası çekilen akım değerleri arasında çalışır, bu akım değeri artarsa röle atar. gelelim propleme tesisatında topraklama yoksa kaçak akım rölesi artar. tesisatta sıfırla yapılmış(nötür ve toprak hattı birbirine bağlanmışsa)Kaçak akım rölesi artar. topraklamanın olup olmadığını anlamak için :1-fazı nötüre değdir röle atar 2-fazı torağa değdir röle atar 3-nötürü toğrağa değdir röle atar . seri lambayı fazla toprak hattına değdir lamba yanarsa topraklama vardır . toprak hattını suyla temas ettir yine röle atacaktır.ölçü aletini eline al voltaj kademesi getir AC DE faz-toprak 215-220 veriyorsa toprak var yine ölçü aletini al volt kademesinde toprak ve nötüre tuttur 0.9 veya 1.5 volt alıyorsan toprak sağlam. pens ampermeyi kısa devre konumuna al bir uç faz kablosuna diğer ucuda nötür ve toprak hattına değdir öterse kısa devre var ötmesse sorun yok. sonra piriz üzerinde şaseye bak . sigortaları indir ölçü aletini ohm kademesşne al ve faz nötür toprak uçlarına diğer bir ucuda prizin gövdesine değdir 1 değeri yani sonsuz görürsen priz arızalı. değiştir. kaçak akım rölesini panadonan bir ustayla sök ölçü aletini kısa devre konumuna al kaçak akım rölesini kapa faz giriş ve çıkış ucuna tuttur ötmesse sorun yok öterse sorun var açıkkende uygula bu sefer ötecek .aynı ucu nötür içinde yap . buraya kadar sorun bulamadın , o zaman sorti hattından linye hattına kadar olan buvatları aç (dağıtım sigortasından buvata gelen hat) burada da kısa devre göremedin (ana kolonla-kolon hattı arasında kısa devre ölç) burdada sorun yoksa sigortanı 32amperlik yap teşekkürler

 74. Sezai dedi ki:

  Evimde 40A kacak akim rolesi var. Yeni aldım daireyi. Bulaşık mak. Çamaşır mak. çalışınca sigortaların ordan cizirti geliyor. Roleye güveneyim mi yoksa elektrikçi mi çağırayım

 75. necati dedi ki:

  esselamü aleyküm. bir sorum olacak. evimizin ana giriş panosu evin dışındaki panoda bağlantı şekli şöyle. tmş car sonra saat e gelmiş kablolar. saatten çıkanlar 300 ma legrand röleye girmiş. ordan ayrı bir ana hatla bahçede bir hidrofor odası depo var. ayrı bir hatta eve gidiyor. eve giden kabloda önde kompakt şalter ve sonra 30 ma röle var. bahçedeki depodada bir pano var. o panodada röle var. su motoru priz lamba sigortaları var. panoda nötr barası var. ŞİMDİ SORUM ŞU. geçenlerde su motoru yandı.ozaman sadece bahçedeki panodaki 30 ma atmıştı. motoru yaptık.1gün sonra tekrar yandı. o zaman hem bahçedeki 30ma röle hemde ANA PANODAKİ 300 MA RÖLE ATTI. EVİN İÇİNDEKİ 30 MA ATMADI.TABİ 300 MA ATINCA EVİNDE ELEKTİRİĞİ KESİLDİ. ANLAMADIĞIM ŞU. MOTORUN 1. ARIZASINDA SADECE BAHÇEDEKİ RÖLE ATMIŞTI. 2. ARIZASINDA NEDEN HEM 30 MA HEMDE 300 MA ANA RÖLE ATTI. 300 MA RÖLE NİN ATMASIDA MI MOTOR ARIZASINA BAĞLI. ÖYLEYSE NEDEN BİRİNCİ ARIZADA SADECE BAHÇEDEKİ 30 MA ATTIDA. 2.ARIZADA ANA SİGORTADAKİ 300 MA VE BAHÇEDEKİ 30 MA ATTI. SAYGILARIMLA.

 76. samet dedi ki:

  Arkadaşlar bizim eve 3 faz geliyor gazlardan biri gitmiş ne yapmalıyım

 77. mete dedi ki:

  mrb sadık bey ben size bir kaçakım arzası hakında bilgi almak istiyorum mevcut kullanılan tesisata trifaze kacak akım takılı kaçak akım ara sır atıyordu butun baglantıları kontro eddim ve sadece mutfakve banyo ya topraklamalı hat çekilmiş geri kalan yerler faz nötr çekilmiş ama bu odadakı prızlere notrden topragı köprü atılmış ama sigorta atmıyor bunu sebepi nedir

 78. turan dedi ki:

  KAR 3 GÜNDE BİR ATIYOR AYNI BLOK TA YAŞAN DİĞER DAİRELERDE AYNI PROBLEM VAR KAR DEĞİŞTİRDİM schneider MARKA KAR TAKTIM AMA YİNE AYNI PROBLEM DEVAM EDİYOR VE EVİ YAPAN USTA ANLAMIYOR 300 MA TAKALIM DİYOR BUNUDA BEN KABUL ETMİYORUM ACABA EVİN TOPRAKLAMA HATTINDA BİR PROBLEM VAR MI BUNDA 2 HAFTA ÖNCE EVİN PANOSU YANMIŞTI DEĞİŞTİRİLDİ AMA YİNE AYNI PROBLEM EVİN PANOSUN YANMASI BU TOPRAKLAMA HATTITLA İLGİSİ VAR MI

 79. Ahmet Paytuncu dedi ki:

  Seyahatte iken evde yıldırım çakmasından veya gerilim yükselmesinden KAR atıyor.Buzdolabı ve deep freezedeki gıdalarda eriyip bozuluyor. Türk Telekom’un Role istasyonlarında kullandığı kendinden tekrar kurmalı KAR’lar varmış. 3 sny. sonra tekrar ON durumuna geçiyormuş ve 3 defa sürekli atarsa tekrar kurma işlemini durduruyor ve teknik servis bekliyormuş. Ben bu KAR’ı evimde kullanmak istiyorum, Tabi tedarik edebilirsem. Yardımcı olurmusunuz.Saygılar.

 80. Mustafa dedi ki:

  Sayın Sadık bey bizim binamızın direkten sonra bina girişinde 80 amper kesici şalter var….Saatlerin bulundu pano içinde KAÇAK AKIM ALGILAMALI 80 amper (sigma) şalter sürekli atıyor. Binamızda 12 daire var her dairede OAG 364 var ama evde bulunan bu sigorta gurubu hiç atmıyor elektrik saatlerinde önüde bulunan KAÇAK AKIM ALGILAMALI elektrik kesiyor….sizinde bildiniz gibi bu şalter üzerinde ON TRİP vede OF konumu var sürekli trip moduna geçiyor….benim fikrim bu şalteri söktürmek ama kesiciden direk saatler bağlantı yapmayı düşünüyorum yada bunun bir çözümü varmı…Saygılarımla

 81. ZAFER dedi ki:

  KAÇAK AKIM ROLESİ ATMIYOR BUNA CARE VARMI FAR İLE NÖTÜRÜ BAGLADIGINDA ATMASI LAZIM AMA ATMIYOR TOPRAK SAĞLAM NÖTÜR DE VAR AMA 300 MA KAÇAKAKIM ATMIYOR

 82. zafer dedi ki:

  kaçak akım rölesi sağlam ama atmıyor neden

 83. mustafa yiğit dedi ki:

  Benimde bi sorum olacak benim evde bir lamba yakıldığında veya bir prize bişey takıldığında televizyonun bağlı olduğu prizde elektrik kesilip tekrar geliyor. şöyleki mutfak lambasını yaktığımda salondaki televizyonun bağlı oldugu prizde elektrik gidip geliyor. dolayısıyla tv kapanıp tekrar açılıyor. benzer şekilde yine tv ile aynı odadaki başka bir prize şarj aleti taktığımda yine tv kapanıp açılıyor.bana yardımcı olabilirmisiniz (TV’im bozulmadan ), ne önerirsiniz. teşekkürler

 84. by Ceryancı dedi ki:

  bi tane TMŞ’m var ve yanında nötr klemensi 3 tane kaçak akımım var .bunların hepsi trifaze kaçak akım 30 MA ..Klemnsten kaçakların nötürüne TMŞ’dende fazlarını besledim.Kaçak akımların çıkışlarındaki Nötrlerin ( en az ) iki tanesini birleştirdiğimde kaçak akımın bi tanesi atıyor.. NEDENN ?? .Sonuçta hepsinin nötrü klemensten geliyo sonra kaçaklara ayrılıyo sonra yine birleşiyo ama birleşince atıyo .cevaplarsanız sevinirim 🙂

 85. Gültekin kesici dedi ki:

  Bir dairemizde toplam 8 giriş ve çıkışı olan sigorta varken bu Sigorta’nın gevşek bir bağlantıdan dolayı yanması sonucu toplam 6giriş çıkışı olan bir başka sigorta ile değiştirilmiş ve nötr zannettiğim mavi kablolar direkt bant ile birleştirilmiş. Bu normal mi? Ne gibi sakıncaları olabilir? Teşekkürler..

 86. zafer dedi ki:

  Çalıştığım yerde bir sorunum var kısaca özetliyim size: bi kısım birimde yaklaşık 6 oda var ve bu odalarda çeşitli elektronik cihazlar vede her odada 2 adet olmak üzere 4x14w kısa fluorasan bağlı durumda. Bu aydınlatmalarda belirli aralıklarda sürekli göz kırpması ve zaman zaman da kaçak akım rölesi dahil bağlı bulunduğu sigortayı attırıyor. Sebebini hala bulamadık Yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

 87. Celal dedi ki:

  Ben bizim mustakil evimizin cati katina elektrik dösedim, 4 Tane Priz ve 2 Tane lamba icin.
  Catida bir Priz vardi, bu Prize alt katti besleyen line den ceryan geliyor, ben bu prizden ceryani aldim ve hemen bir W Otomat 10 A araya koydum.
  Fakat bu W otomatigin yerine kacak akim Rölesi Koymam daha iyi olmazmi ? Malum catidan su girebilir korkusu var bende..!
  Asagda merdiven altinda 16 A Lik sigortadan 2 inci kattla catikati beslenmekte!!
  ( 16A lik W otomatigin ardindan sortilerin birisinin yerine kacak akim Rölesi koyup 4 Tane Prizle 2 Tane Lambayi catidaki olabilecekten Korumam icin nasil bir degeri olan kacak akim Rölesi tavsiye edersiniz? Simdiden cok Tesekkür ederim.
  Cok selamlar Celal

 88. ilker dedi ki:

  Slm benim sorunum herseyi calistitiyorum ama davul firin ve soba calistirsmiyorum baska yerde taktigimda badka ev de calisiyor ama burda calismiyor kacak akum rulesini degistirdim ama yine atiyor bende normal sartel bagladim 2 rane simdik sorun yok sizce sorun nerde tum pirizlerde denedim atiyor

 89. ömer ekinci dedi ki:

  ütü kaçak akım rölesini attırıyor. bütün prizlerde yapıyor. ama hemen ütüyü takınca değil biraz zaman geçince atıyor. sorun ütüde midir? nasıl düzelir?

 90. Volkan dedi ki:

  Merhaba;

  Bina girişinde elektrik saatlerine bağlı bulunan kaçak akım rölesi belli aralıklar ile atıyor. Daha öncesinde rölenin topraklaması bozulduğu için değiştirmek durumunda kaldım. Siemens marka röle takıldı. Ancak sorun yeniden oluşmaya başladı. Rölenin topraklaması aşırı akım nedeniyle bozulmuşsa bu akımın nereden kaynaklandığını tespit yöntemi nedir?

  Evin içinden mi yoksa binadan mı bu kaçağın oluştuğu tespit için nasıl bir yol izleyebilirim?

  Getirdiğim elektrik tesisatçısı arkadaşlar herhangi bir yorumda bile bulunmadan röleyi değiştirelim, daha yüksek akımlı röle takalım önerisinde bulunuyor. Evde bulunan sigorta panelinde kaçak akım rölesi bulunmuyor. Ev içine de kaçak akım rölesi taktırmayı tavsiye edermisiniz?

  Sorun evde içinde mi, yoksa daireden sonra kaçak akım rölesine giden tesisatta mı, yoksa binada topraklama sıkıntısı mı veya düşünmediğim başkabir neden var mıdır? bunu nasıl tespit edebilirim?

  Teşekkürler, iyi günler

  • Fatih dedi ki:

   Arkadaşlar kaçak akım rölesinin amaci evde herhangi bi oluşan elektrik kaçağini görünce şalteri attırması yani oluşabilecek herhangibir tehlikeyi önlemek

 91. mesut dedi ki:

  Merhabalar
  Bina girişindeki bütün dairelerin olduğu yerdeki benim dairenin şarteri devamlı atıyor, bilhassa gece atıyor, akşam yatarken elektrikler var ama sabah kalktığımda elektrikler yok, dairemin içindeki şarterler atmıyor, bina girişindeki ana şarter atıyor,şarterden kaynaklanan bir sıkıntımı dedik, şarter değiştirdik yine aynı devam ediyor, elektrikçi çağırdım kısa devre var, kabloları değiştirmemiz lazım dedi, başka elektrikçiye sordum, kısa devreyi bulmamız lazım dedi anlamadım. bu nasıl düzelir? ne düşünüyorsunuz..
  teşekkürler

 92. Gûray dedi ki:

  Bina girisinde tms var bazen direkt tms atiyor bu normalmi yoksa once daire ici kacak akim rolesi atmasi gerekmiyorbi bilgilendirirseniz sevinirim

 93. Hakan Akbayar dedi ki:

  Merhabalar, biri Datça’da diğeri İstanbul’da ki iki evimizde de biz evde yokken veya şimşek çakması halinde kaçak akım rölesi devreye giriyor. Bu konuda nasıl bir çözüm yolu izleyebiliriz? Kor bir evde evin içinde diğer evde ( site ) apartman alt katında kuru ve nemsiz ortamda. komşularda benzer sorun yok. Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

 94. Mehmet Ali Akıncıer dedi ki:

  Sadık bey Merhaba,

  Benim sorum şu: Evde 3 faz girişi var. 30 mA ve 300 mA kaçak akım rölesi Siemens aldım.
  Be her ikisini hatta nasıl bağlamalıyım. Hangisi şebekeye ilk evvela, hangisi sonra bağlanacak. Tahminim: İlk olarak şebekeye 300 mA röle onun arkasından 30 mA röle(300 mA röle çıkışına) bağlanacak. Sonra da evdeki yüklere de kendi sigortaları bağlanacak!
  Bu bildiklerim doğru mu? Değilse lütfen doğrusunu yazarsanız size minnettar olacağım.
  Şimdiden şahsınıza teşekkürü bir borç bilirim.
  M.Ali Akıncıer

 95. Mehmet Ali Akıncıer dedi ki:

  Sadık bey Merhaba,

  Benim sorum şu: Evde 3 faz girişi var. 30 mA ve 300 mA kaçak akım rölesi Siemens aldım.
  Be her ikisini hatta nasıl bağlamalıyım. Hangisi şebekeye ilk evvela, hangisi sonra bağlanacak. Tahminim: İlk olarak şebekeye 300 mA röle onun arkasından 30 mA röle(300 mA röle çıkışına) bağlanacak. Sonra da evdeki yüklere de kendi sigortaları bağlanacak!
  Bu bildiklerim doğru mu? Değilse lütfen doğrusunu yazarsanız size minnettar olacağım.
  Şimdiden şahsınıza teşekkürü bir borç bilirim.
  M.Ali Akıncıer

 96. Mehmet Ali Akıncıer dedi ki:

  Sadık bey Merhaba,

  Benim sorum şu: Evde 3 faz girişi var. 30 mA ve 300 mA kaçak akım rölesi Siemens aldım.
  Be her ikisini hatta nasıl bağlamalıyım. Hangisi şebekeye ilk evvela, hangisi sonra bağlanacak. Tahminim: İlk olarak şebekeye 300 mA röle onun arkasından 30 mA röle(300 mA röle çıkışına) bağlanacak. Sonra da evdeki yüklere de kendi sigortaları bağlanacak!
  Bu bildiklerim doğru mu? Değilse lütfen doğrusunu yazarsanız size minnettar olacağım.
  Şimdiden şahsınıza teşekkürü bir borç bilirim.
  M.Ali Akıncıer 15.10.2015

  • Barış dedi ki:

   Merhaba Sadık bey, benim daire içerisinde yani saati geçtikten sonra legrand monofazik 30 ma rölem var, buna rağmen aspiratör motoru yanmış, ayrica röleyi kapatıp açtığım esnada fırının elektrikli saatini de yaktı, bu durumda sorun ne olabilir acaba, teşekkürler

 97. adem bayır dedi ki:

  calışdığım işyeri otel kacak akım rulesi takmak istedigim panoda trifaze role kullanmak istiyorum panoda ise trifaze motorları calışmakda baglantısını yaparken üc faz bir nötür girip cıkış yapıyorum bu durumda role sürekli atıyor sebebi ne olabilir kullandıgım role 300 mili amperlik role

 98. metin dedi ki:

  Sanırım Sadık Bey Ağustos 2014 tarihinde bu sayfanın takibini bıraktı.

 99. faruk dedi ki:

  iki saattir yorum okuyorum. bu nedir arkadaş.hadi derdine derman arayanı anladık.ama sözde çözüm üretenler acaip saçmalamış.(hepsi değil tabiki) ya arkadaşlar; bahsettiğimiz elektrik kodumu oturtur.şakaya gelmez.verdiğiniz bilgilere güvenip işlem yapacak arkadaşların göreceği zarara sebep olacağınızın farkında olun lütfen. Şimdi! kaçak akım rölesi faz-nötr girer ve faz-nötr çıkar.çıkış tarafında faz yada nötr e topraklama kablosu,(nötr yada faz kullanılan cihazların gövdesine temas ederse) aşırı nem ıslaklık gibi temas olursa (kaçak akım olarak)atar.aşırı yük ve kısa devre olursa bu kezde sigorta olarak atar.

 100. İlhan Şayan dedi ki:

  Bozkurt Bey, aklımda olan ve istediğim önemli bilgileri güzel anlaşılır yazınla öğrenmiş oldum.çok teşekkür ederim.. körfez de bir evim var, sıcak su ihtiyacımı, elektrikli şohben ile karşılıyorum.. firmalar 9 çeşit koruma var diyorlar ama bazen ölümlü kazalar duyduğum oluyor.. yine de insanlara zarar gelmemesi için “kaçak akım rölesi” takmayı düşünüyorumdum.. yazmış olduğun bilgilerle çok istifade ettim. çok teşekkür ederim.. sağlıcakla kalınız…

 101. İMRDMR dedi ki:

  Hocam merhaba;

  bir pano hazırlamaktayız ve hazırladığımız panoda ssr röleler var. ayrıca priz ve led ampullerin monte olduğu kısımlar ankastre (inox) malzemeden yapılmıştır. panoda topraklama olmadığı için inox malzemelerde ve ssr röleleri panoya monte ettiğimiz için panoda (metal) elektrik görmekteyiz. bu sorunu toprak ile nötr birleştirerek çözüyoruz. Ancak bu olmasını istediğimiz bir durumda. bunun için farklı çözümler bulmak istiyoruz.kesinlikle panoyu topraklamaya uygun olarak toplayacağız ama toprak olmayan yerlerde fişi prize taktığımızda panoda elektrik olacak bu durumda ne yapabiliriz.

  birde kaçak akım koruma rölelerinde faz ve nötr girişi ayrı ayrı. biz panoya bir adet de faz koruma rölesi koyacağız. ancak pano sabit bir yerde monte edilmeyecek ve gezecek. buda demektir ki priz kontrol edilmeden takıldığı zaman faz ile nötr yer değiştirebilir. faz koruma rölesi taktığımızda nötr kısmına faz, faz kısmına nötr gelirse sonuç ne olur.

  ilginiz için şimdiden teşekkür ederiz.

 102. Ramazan ÖZÇELİK dedi ki:

  Mrb kaçak akım rölem sürekli değil ara ara atıyor. Birde üzerine hafifce dokununca direk atıyor. yağmurlu havalarda her hangi bir hafif de olsun gök gürültüsünde atıyor.

 103. Abdulbari dedi ki:

  Sadık Bey Merhaba,
  3 Fazlı Voltaş Regülatörüm var ve beğlantılar düzgün bağlanmış olmasına rağmen Kaçak akım rölesi atıyor, (Bağlantıyı şu şekilde yaptım Şebeke elektriğini Kaçak akım rölesinin 1.3.5 girişine bağladım 2.4.6 çıkış larıda regülatörün girişine bağladım Regülatörün çıkışlarını’da elektrik tesisatına bağladığım zaman Kaçak akım rölesi atıyor) fakat şöyle bir durum daha var o da 3 fazlı dır ancak iki fazını kullanıyorum 3.faz kullanmıyoruz bilginiz olsun diye verdim bu 3.fazın kulanmadığımızı çünkü ev iki katlı olduğu için kullanamıyoruz. Teşekkür ederim.

 104. Mesut Batur dedi ki:

  Merhaba,evimde 40A-30mA merlin gerin KAR var,tesisatımız 10 yıllık. Röle bir defa 3 yaşında ki oğlumun prize çivi sokmasıyla attı ve belkide hayatını kurtardı.KAR konusunda çeşitli ortamlarda gerek yok diyen elektrikçiler görüyorum.Eğer bir elektrikçi böyle bir şey söylüyorsa evinize sokmayın ve uzak durun.
  Sadık bey sorunuma gelince, fırtınalı yağmurlu havalarda KAR atıyor(hemen kaldırıyorum elektrik geliyor). Evdeyken sorun değil ama uzun süreli evden ayrılmışsak buzdolabından dolayı felaket oluyor.Balkonlarım açık ve her ikisinde de priz var,onları kapattım bir şekilde ama on gün önce fırtınalı bir havada yine attı.Ev de rutubet yok. Bunların hassaslık derecesi nedir,yani zerre su gelse atacak derecede hassaslar mı? Yıldırımdan etkilenerek atarlar mı? Tek ihtimal balkonda ki prizleri iyi izole edememiş olmam gibi gözüküyor.Kolay gelsin.

 105. adil kandir dedi ki:

  syn sadık bozkurt arkadasım paylaşımdan dolayı tesekkuru borc kabul ederek saglık huzur mutluluk diliyorum herşeyın ıstegınız dahılınde olması dilegiyle allaha ducıyım iyi gınlere

 106. abdullah bozacı dedi ki:

  kaçak akım ile alakalı hesaplamaları anlatabilir misiniz? dokunma gerilimi, topraklama ile alakalı bağı ve toprak yayılma direnci ile alakası v.s.
  B ve C tipi sigortalarla alakalı bilgi vermeniz mümkün mü?

 107. FEZA dedi ki:

  iyi günler. Evimdeki KAR atıyor. Dün başladı. Sorun Bulaşık makinasından kaynaklı. Bulaşık makinasının fişini takıp çalıştırdığımda atıyor, yukarı kaldırmama bile müsade etmiyor. Aynı prize buzdolabını takıyorum sorun yok. Bana KAR ı iptal etmem tavsiye edildi. Siz buna karşısınız anladığım kadarıyla. Sorun ne olabilir yetkili servis mi yoksa elektrikçi mi ilgilenmesi lazım. Teşekkürler.

 108. Sabri dedi ki:

  Sadık Bey merhaba,oturduğum ev 4 katlı müstakil .Evin panosunda 300mA trifaze KAR var.Günlük kullanımda hiç bir sorun yaşamıyorum.Ancak elektriklerin kesildiği ve sonra geldiği zamanlarda,ayrıca yağışlı havalarda, gök gürlediğinde bazen KAR atıyor.Tabi tatilde olduğum dönemlerde başıma geldiğinde evde olmadığım için sonrasında çok sıkıntılar çektim.Yenisi ile değiştirdim yine aynı.30mA taktım o da aynı.Elektrikçi 300mA taktı diye şu anda öyle kullanıyorum.Bu sorunu nasıl aşarım?Tatile çıkmaktan korkar hale geldim.Teşekkürler.

  • Mehmet dedi ki:

   300 mA fabrika gibi yerlerde yangina karsi kullanilmiyor mu? Evde 30 mA kullaniliyor diye biliyorum.

 109. Kenan Ercan dedi ki:

  Sayın hocam schileder markalıkaçak akım rolesi kullanıyorum evim yeni olmasına rağmen üç yıl hiçbir sorun çıkmadan kullandım fakat üç yıl sonra çamaşır makinasına takılı olan prize çamaşır makinası çalışmaya başladığı zaman kaçak akım rol esi atıyor, Ben de çamaşır makinası fişini banyo içerisindeki farklı prize takıyorum çamaşır makinası sorunsuz bir şekilde çalışıyor kaçak akım böylesi sigortayı attırmıyor , pirizin birisinde çamaşır makinası kaçak akım öylesini arttırırken diğer prizde arttırmamasına bir anlam veremedim , sizce sorun ne olabilir teşekkür ediyorum….

 110. gürcan öztürk dedi ki:

  Soru cevap bölümünüz 15 ekim 2015 tarihinde kalmış gözüküyor. Artık bu bölüm kapatıldımı? Ne zaman faaliyet kazanacak? Yok eğer işlerliği yoksa neden sayfa iptal edilmiyor? Yanıtlarsanız sevinirim. İyi çalışmalar dileğiyle esen kalın…

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   Merhaba hocam,
   sitem öğrencilik yıllarımdan kalma ve eskisi kadar sık bakamıyorum. Probleminizi gördüm. 300ma taktırmanız iyi olmuş bu atmaları azaltmıştır diye düşünüyorum açıkcası okul olduğu için durum biraz karmaşık sınıflardaki prizler de yada lambalarda problem olabilir mesela.
   Ayrıca şimşek yağmur gibi durumlarda bazen atabiliyor. Eğer çok sıksa problemi çözmek için iyi bir usta gerekebilir. Yada elektronik bir sistem varsa zaman zaman onda oluşan dalgalanmadan da olabilir.

 111. Ahmet Ünalan dedi ki:

  Merhaba röle koridorun sağındaki odalarda yurt dışından gelen makinede sorunsuz diğer odalarda atıyor çalıştırmıyor sadece süpürge makinesinde legrand monofaz 40A yardımlarınızı bekliyorum Teşekkürler. ..

 112. Alp dedi ki:

  Sadık bey evin içinde kapının üstünde bulunan sigorta mı kar mı tam anlayamadım.nasıl anlıyoruz

 113. Serdar dedi ki:

  Selam Sadık bey, 5 sene önce süreklü atıyor diye kar ı iptal ettirdim. Bugün tekrar taktırdım. Gene sürekli atıyor. 2-3 saatte bir atıyor. Şühelendiğim şey bilgisayar. Masaüstü bilgisayarı açıp 1-2 saat vakit geçirince kar atıyor. Sizce bu sorun neyden kaynaklıdır? Teşekkürler.

 114. Mehmet dedi ki:

  Merhaba. Benim evde KAR var. Ancak yildirim cakinca kar atiyor. Baska zamazn problem yok. Dairede problem mi vardir? Tesekkurler.

 115. Vedat dedi ki:

  Kaçak akım rolleriniz ayarı nasıl artırılır

 116. Bedri dedi ki:

  Evimde 2012 lg 42LM760s led tv var.

  Kendi kendine açılıp kapanıyor.

  Sonra farkettimki süpürgeyi nezaman çalıştırsam tv tak kapanıyor.

  Bazen evdeki diğer eşyalar çalışmadığı zamanda kapanmaya devam ediyor.

  Aydem i çağırdım. Eve gelen voltajlarda sıkıntı yok dediler.

  Evde kaçak akım rolesi var, sigortalar bolca mevcut. Elektrikçi çağırdım abi bizlik bir şey yok, hiç gelmeyelim sıkıntı televizyondadır dediler..

  Lg servis çağırsam garantisi bitti power kartı vb diyecekler gidecek 500tl.

  Ne yapmalı evle ilgili bir sıkıntı mı acaba?

 117. döne dedi ki:

  iyi günler ben 64 dairesi olan bir apartmanda oturuyorum. her apartmanın bir saatinin olduğu sigorta var apartman dışında benim daireme ait olan sigorta son 10 günde 6 defa attı. sorum şu evimde herhangi bir değişiklik yapmadım ek birşey almadım elektrikli , ancak bundan bir yıl öncesi banyomaayna kenarlarına led ışık yaptırdım tarafolu olarak yani ayna labbası için konulan tesisttan trafoya bağlandı ve elektrik düğmesinden çalışıyor açma ve kapama işlemi. bunun dışında birşey değişiklik olmadı. Ayrıca şunuda belirtmek istiyorum apartman içinde akım rölesi var apartmanın içinde sorun olsa bu rölenin atması gerekmez mi . yada birçok sigorta var mesela banyonun ayrı mutfağın ayrı odaların ayrı gibi sorun nerde ise o sigortanın atması gerekmez mi.herhangi bir prize birşey takıldığında yada bulaşık makinasının çalışmaya başlaması anında sorun olursa sigortanın atması gerekmez mi. bunların hiç birinde sigorta atmıyor. akşam uyuna kadar hiçbirşey yok sabah bir uyanıyorum elektrikler yok . sabah elektirk saatinin olduğu yani bütün apartmanların dairelerin olduğu -1 inip bakıyorum benim dairenin dışında hiç kimseninki atmamış sigortayı açıyorum elektrik geliyor. sorun varsa anında tekrar sigorta atması gerekmez mi. sigorta atmıyor birkaç gün sonra atıyor ben buna anlam veremedim. yardımcı olurmusunuz.

  • Regaip dedi ki:

   Sıfır daireye taşındıysanız yeni nesil kar sıkıntı var daire içindeki kar gecikmeli role ile değiştiriniz

 118. murat dedi ki:

  sadık bey merhaba,

  dükkana geldiğimde dışarda led tabelam var siğortasını kaldırdığımda saatin yanındaki ana sigorta atıyor gidip kaldırdığımda sorun yok çalışıyor neden ilk açtığımda sigorta atıyor olabilir? dükkan içindeki sigorta gurubunda KAR var.

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   dükkanı kapatırken aydınlatma klima gibi güç çeken aletleri de kapatıyorsunuzdur muhtemelen sabah onları tekrar açtığınızda anlık olarak kar yada siğorta kaldırmıyor olabilir.

 119. Fikret dedi ki:

  Merhaba Sadık bey,
  köyde bir evimiz var. Yazın devamlı,kışın hafta sonları kullanıyoruz.
  Ne zaman hava şimşekli (yağmur olmasa bile, hatta bu şimşekler çok yakınımızda çakmasa bile) olsa, çoğu zaman KAR atıyor. Güvenemediğimiz için dolapta yiyecek bırakamıyoruz, güvenlik kamerasının çalışması aksıyor.
  Enerji hattımız trifaze
  1994 yılında takılmış olan KAR’ın
  Açma süresi IAN 0,03A
  Akım değeri :25 Amper
  Bir öneriniz olursa seviniriz,selam saygılarımla..

  • Sadık Bozkurt dedi ki:

   akım değeri düşük geldi bana fakat köy yerlerinde havai hatların uzun olmasından dolayı voltaj değerlerinde ani düşüş ve artışlar yaşana biliyor yıldırımda bu süreci tetikleyici en büyük etken sırf bundan dolayı KAR atabilir ve buda rölenin sağlam olduğunun göstergesidir. AMA akım değeri günümüzde en az 40A olmalı bence. Topraklamada etkili bu faktörlere tabiki

 120. Hüseyin dedi ki:

  İyi günler Sadık bey, benim evdeki prizler 220v göstermesine rağmen yüke girdiğinde çalıştırdığı eşyayı zorluyor. Ayrıca bir odanın da aniden prizleri çalışmaz hale geldi. Faz kontrolü yaptığımda faz geliyor fakat nötr ile ilgili ölçüm yapamadim

 121. Sevgi Aral dedi ki:

  İyi günler Sadık bey sigorta atmalarından şikayetim vardı Kar taktırdım ancak eve gelen usta Elektrik Sigortasının başındaki otomatik sigortayı dandik çin malı olduğunu söyleyerek onu tamamen çıkardı sadece Kar taktı.Elektrik kesintisi olduğunda yine sigortam attı yapılan işlem doğrumu Kar ve Otomatik sigorta birlikte olası gerekmezmi cevabınız iin şimdiden teşekkür ederim.

 122. murat dedi ki:

  Merhaba, elimdeki 3 fazlı röleyi tek faza çevirebilir miyim? Nasıl yaparım. Teşekkürler

 123. saban resimci dedi ki:

  Bizim evde her yagmurda eger simsek cakarsa ariyor sabah kalkiyoruz elektrik yok ne yapsak simsek cakinca kar atmasa zira baska dairelerde oyle olmuyor

 124. Alin dedi ki:

  Merhaba şimdiden yardımınız için teşekkür ederim. Evde siemens marka kaçak akım rolesi var her şimşek çaktığında şarteli attırıyor. Evde yokken yapmış geldiğimde buzdolabında ne varsa atmak zorunda kaldım.ne yapmalıyım

 125. Ali dedi ki:

  Merhaba ütü yaparken odanın içersinde yüksek sesle üç kere pat sesi geldi şartel vs. Atmadi. Ama ben elektrikten şüphelendim. Daha önce farklı evde iken ütü çok kere şartları artırmışti. Utuyu yaptırdık. Bu ses ne olabilir.elektrik ise tehlikeli bi durumu işaret ediyor mudur

 126. Hicks dedi ki:

  Merhaba sadik bey tesekkur ederim insanlara yardimci olmaya calistiginiz icin.
  Simdi benim sorunum soyle evi yeni aldik 1 yasinda 2. Sahibiyim oncelikle oturmya basladigim 2. Ayinda KAR bi kere atti 3. Ayda bi kac defa 3. Ayda artik 3 gune bir atmaya basladi ve isin ilginc yani hic birsey yapmazken durup dururken atar oldu gecenin 4unde evde sadece buzdolabi calisyodiger hicbisey taikili degil yine atiyo buzdolabinida cikariyorum yine atiyor.
  Sonra tesisati yapan elektirikciyi cagirdim oda deneyerek bulalım dedi denedik butun esyalar fisi cekili yine atti Kar i cikarttik. 1 aysonraapartman girisindeki 300 ma lik Kar atti bu sefer. Ne yapmam lazim hocam vallaha biktik uzun tatile cikamiyoruz dolapta bisey birakamiyoruz.elektirikci evin icindeki kar i iptal etti iyimi yaptik kotumu simdi daha buyugu atti devam edermi sorun daha buyuyerek mi geliyo

 127. Gizem dedi ki:

  Merhaba,

  3 fazlı nötrsüz sistemler için kaçak akım röleleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

 128. Mutlu kemal dedi ki:

  Merhaba lar hocam
  4×4 Luk kablo 3 ucu r s t olarak baglanmıs.1 ucda toprağa baglanmıs.Kacak kacak akım rolesı nasıl baglanır.

 129. ferid dedi ki:

  Sadık bey merhaba.Bir soruda bulunmak istiyirom.Kaçak akım sıgortası nasıl seçilir?Yani 3 adet 16A sığorta için kaç amperlik kaçak akım seçilir? Lütfen yardımçı olunuz.

 130. Regaip dedi ki:

  Selam arkadaşlar ben 20 daireli bir apartman işini bitirdim hiç bir problem yok yalnız elektrik şebekeden kesilip geldiğinde daire içindeki 30ma trifaze kar atıyor. Bu birçok meslektaşımın bitirdiği dairelerde var bu sıkıntıyı siemense daji bildirdik bir çözüm bulamadık eski tip kullandığımız dönemlerde olmuyordu bu sorun şimdi 6 ka kullanıyoruz bumu bunun sebebi acaba diye düşünüyorum bilgisi olan arkadaşlar yorum yazarsanız memnun kalırım teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 0 0 0